Faik Krasniqi:LEXOJENI''PSE NDODHE TRADHETIA NE CIFTE''

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Faik Krasniqi:LEXOJENI''PSE NDODHE TRADHETIA NE CIFTE''

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Apr 03, 2010 11:33 pm


Faik Krasniqi:LEXOJENI''PSE NDODHE TRADHETIA NE CIFTE''


Pabesnikerine ne nje marredhenie bashkeshortore disa e lidhin me
aventure,kurse disa e lidhin me ndjenja. Te tjeret e gjejne tek ajo ose
ai ndoshta edhe "dashurine e tyre te madhe",qe tek bashkeshorti apo
bashkeshtortja nuk e gjejne nje dashuri te tille.
Tradhetia ne cifte ndodhe edhe nga moskujdesja nga partnerit ose partneres me te cilen jeton.
Sidoqofte,
tradhetia seksuale sjelle disa ndjenja te fuqishme njerezore edhe
positive ne njeren ane,por edhe negative ne anen tjeter,sic jane
psh;kenaqesia me partnerin e ri,kujdesi qe tregon partneri i ri ose
partnerja etj, por shkakton edhe tek nje pjese vuajtje, xhelozi,
deshperim. Shkenca e shehe kete nga nje kendveshtrim me te permbajtur:
shtysa qe dergon ne one-night-stand (marredhenie e shkurter seksuale
jashte martesore) apo ne kerkim te nje partneri tjeter eshte e
trasheguar nga paraardhesit tane te kohes se gurit.

Flitet
gjithmone se tradhetia ne cifte ndodhe shkkau i ndjenjave . Nuk eshte
vetem burri ai qe tradheton por edhe gruaja. Grate ngjajne te jene te
gatshme te dalin pa bashkeshortine e tyre kur u vijne ditet e mbarsjes.
Tek ky perfundim kane mbrritur studiuesit e Universitetit te Vjenese,
duke bere nje hulumtim neper diskoteka dhe klube te ndryshme. Gjate
kohes se revulocionit te vezes, grate nxirrnin jashte me teper pjese te
trupit te tyre. Dhe atyre u bene pershtypje burra qe nuk u ngjajne atij
qe kan perdite.
Grate perdorin nje taktik sipas te ciles ato e
mbajne bashkeshortin e tyre, por njekohesisht edhe vazhdojne te
kerkojne per nje tjeter,por nje gje te tille e bejne edhe meshkujt,
Keshtu , sipas psikologjise revolucionare - grate e ndjekin nje
strategji te dyfisht mbi te cilin jane te (pa)vetedijshme.
Sipas
nje hetimi te kryer viteve te fundit cdo i shtati femije i lindur nje
cifti te martuar, ka lindur nga lidhja jashtemartesore .Sipas nje
hulumtimi nga nje Universitet amerikan,del se 73% nga njeri prej
bashkeshorteve ka tradhetuar bashkeshorten/in njehere me shume here ne
jete.
Lidhjet dashurore jane sot me te paqendrueshme se kurre
ndonjehere.Per ta bere bashkeshorten apo partneren te lumtur ne
bashkeshortesi,nuk mjaftojne vetem blerja e gjerave te shtrenjta si
psh;stoli ari,veture te shtrenjte etj,por per ta bere te lumtur
ndikojne edhe faktor te tjere,kujdesja ndaj saj,marredheniet e shpeshta
seksuale etj etj.Por, puna e lodhshme dhe mungesa e kujdesjes per
bashkeshorten/in dhe marredheniet jo te shpeshta seksuale si dhe
dallimi i moshes mbi 10-15 vite e me shume po ndikojne ne 99% te
rasteve qe ndonjeri nga partneret te tradhetoje. Zakonisht kur krijohen
cifte, krijohen edhe femije.
Burrat apo grate e ndare e me femije
kane nje shans me te vogel per te gjetur nje bashkeshort te ri.
Njerezit perpiqen tu shmangen marrjes se nje bashkeshorti/bashkeshorte
me femije qe rrjedhin gjenetikisht nga dikush tjeter. Keshtu qe te
ndaret dhe me femije kane kerkesa me te vogla kur jane ne kerkim te nje
bashkeshorti tjeter.
Eshte kryer nje studim permes nje rubrike
njohjeje ne gazete nga i cili doli se: njoftimit ku shkruhej se personi
qe kerkonte te njihej me dike kishte dy femije te moshave nje dhe tre
vjec, iu pergjigjeshin me pak njerez se atij ku shkruhej qe personi qe
kerkonte te njihej me dike nuk kishte femije. Gjithekush ka me teper
deshire te kujdeset per femijet e vete - pra gjenet e veta.

Pra
si perfundim,tradhetia ne cifte sipas shume hulumtimeve qe jane bere
ndodhe shkaku i ndjenjave,moskujdesit ndaj partneres/it dhe dallimit te
madhe ne moshe .FAIK KRASNIQI PUBLICIST I PAVARUR NGA PRISHTINA
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi