Banda e Durrësit, vrasje, grabitje trafikim....

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Banda e Durrësit, vrasje, grabitje trafikim....

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Sep 30, 2009 10:25 pm

Banda e Durrësit, vrasje, grabitje trafikim ....


Rrëfimi i te penduarit të Bandes së Durrësit: Vrasje, trafiqe e tradhti.Rrëfimi i te penduarit të drejtësisë, Adriatik Coli, pro krimet e banes së Durrësit HYN në një faze teper interesante. Coli tregon nisjen e zinxhirit të vrasjeve në qytetin e Durrësit. Sot publikohet plani i vrasjes së njërit prej "armiqve" të bandes, Marsel Sotirit dhe gjithçka që ndodhi pas kësaj ngjarjeje. Si nisi trafiku i klandestinëve per te arritur tek droga që Solli përçarjen e Madhe mes Klodian Saliut dhe Lulzim Berishës. Dy miqtë e u kthyen mirë armiq në të betuar 600 Milione lireta të përfituara nga trafiku. Ndarja e treguar nga goja e vete Klodian Saliut: Kemi qenë Shoke deri dje, ruajtëm ç'kishim per te ruajtur. Tani nuk jemi armiq, por të shikojë çdonjëri punën e vet
TIRANE-NE Korrik të Vitit 1999, une shkova në shtëpinë e Lulit. Aty ishte edhe Plarenti. Luli na tha të merrnim dy armet "Skorpions" dhe një kallash që e kisha Mbrapa Bagazh dhe në një paruke kuqe dhe të ti Coja tek Shtepia ime, pasi do t'i binim Ed Ongarit. Unë ashtu bera dhe po prisja gati në Shtëpi. Mora edhe një Benz 240, që ma dha Luli për ta përdorur për vrasjen. Këtë Makine, ai nuk e ka përdorur me pare. E kam pare vetem até dite që e mora une. Pas një ose dy ditësh, Plarenti, Luli, klodi dhe Indriti ishin tek Shtepia e një të afërmes së Lulit. Ai me mori në telefon dhe më tha që të marr Mäkinen, skorpionsin dhe kallashin dhe të shkoja tek "5 katëshi", në të hyrje lagjes. Shkova aty dhe gjeta Klodin, Indritin dhe Lulin. Hipëm të katërt tek Benzi jeshil. Luli hipi në Timon, klodi në vend të pare ndërsa Unë mir Indritin u ulëm Mbrapa. Në até Moment, Luli vuri parukën e kuqe, ndërsa klodi vendosi kapelën dhe u nisem. Armen Skorpions e mori klodi, ndërsa Kallashnikovin e kishim ne Mbrapa, une mir Indritin. U nisem mir makine dhe kur u afruam afer lokalit, Luli me tha qe te zbrisja dhe të shikoja sa vete ishin lokal dhe në t'ia beja mir shenjë. Kur zbrita dhe ju afrova lokalit, Pashe që në Jashte karrige ishin ulur Edi mir dy veta të tjerë. Në até Augenblick, als ich mich bera shenjë Lulit Herzog i treguar mir gisht që jane tre veta. Menjëherë zbriti Luli mir parukën e kuqe në koke dhe në mir kallash dore, ndërsa klodi kishte vené kapelën e zezë mir strehë para dhe të gjatë mir automatikun Skorpions në dore. Edi ra përmbys në tavolinë, ndërsa Luli mir Klodin hipën në makine dhe u larguan. Unë ika në këmbë deri në Shtëpi. Ata e Lana Mäkinen afer rajonit të policisë në një rrugicë qe te nxjerr te tregu industriellen dhe më vone erdhën në këmbë te Shtepia e ime. Në shtëpinë Zeit s'kishte njeri dhe i pyeta gjatë muhabetit për Mäkinen. Më treguan ku se e kishin Lene, bashkë mir dhe të gjitha armet paruken. Pas disa minutash, një makine erdhi para shtëpisë, që nuk e mbaj mend se çfarë dhe kush ishte dhe nga Shtepia ime iken Indriti dhe klodi, ndërsa Luli iku në këmbë. Pas disa minutash shkova per te marre Mäkinen, pa më thene njeri dhe e solla afer Muzeumit Mbrapa shtëpisë Sime, ndërsa armet parukën dhe i mora i fsheha dhe në një ferre aty afer. Mäkinen e mbylla.
Ekzekutimi i Marsel Sotirit
Një jave pas kësaj ngjarjeje, në të Korrik Vitit 1998 erdhi një djalë që nuk mbaj flicken kush ishte dhe me mori te Shtepia Herzog, ich thene se te kerkon Luli. Shkova mir dhe të më dërgoi tek një Shtëpi një katëshe të Vjetėr, që ndodhej tek unaza e plazhit. Aty ishin Plarenti, Luli, klodi dhe Indrit Taullai dhe një Tjeter që tani është në Amerike. Sa hyra brenda, ich Degen: "Sot palosim tun Marselin". Unë i thashë "ishalla" dhe po po vij gjuaj edhe une, se me la gjysmë njeriu. Kur u bene Planeten, Luli tha të merrnim Benzin jeshil që përdorëm tek vrasja e Ed Ongarit dhe t'i çonim tek shinat e trenit, që del tek plazhi "Iliria". "Vete do te te rrish siper kodra dhe kur të dëgjosh Krisma, do vish menjëherë aty ku na le dhe do të bllokosh rrugën nga krahu i" Plepave "qe te kemi të lire kalimin për në Durrës pas vrasjes",-me tha. Me t'u errësuar Koha, une mora Benzin dhe u nisem bashkë mir Lulin, Plarentin, Indrit Taullain e Klodin. Me vete morem një mitraloz të Rende "Kolinov", një mitraloz të lehte mir rrotacile, ku FUTEM fishekët, dhe një kundra Tank katër automatikë kallashnikov, ku njërin e mora une. Shkova dhe i Peitsche Cunat ura dhe të vete u ktheva Mbrapsht dhe qëndrova buze rrugës, në të faqe Kodres. Pas 30 minutash pritje, dëgjova Krisma shumta armësh dhe të menjëherë shkova makina te te ura, ku më thane ata. Mora kallashin, dola makina dhe nga e bllokova qarkullimin e rrugës nga drejtimi i rrugës së Plepa - Durrës, qe te kishim rrugën e Lire pro të ikur. Pas rreth 10 minutash, aty erdhi në këmbë Luli mir Plarentin. Luli kishte në dore kallashnikovin, kurse Plarenti nuk kishte GJE. Kur po vinin, une i pyeta ku është klodi. Luli thirri dy hier "o Klodo, o Klodo". Pastaj hipëm në makine dhe u larguam, shofer Isha une, ku me te mbërritur tek shinat e trenit tek unaza që merr për në Durrës, ata zbritën. Luli mori kallashin tim dhe më tha Kthehu: merr Klodin. Ata vete iken mes shinave ndërsa Unë nuk u ktheva, se kisha frikën e policisë, por vazhdova drejt. Kalova Nisch-Gomen e re vazhdova dhe nga këneta, ku lashe Mäkinen dhe u ktheva në këmbë.
Carja e pare Saliu-Berisha
Të nesërmen, kur dola nga Shtepia Pashe në afishe se kishte vdekur Marsel Sotiri dhe shkova e mora Mäkinen. Pas dy ditësh u mblodhëm bashkë une, Luli, klodi e biseduam Indrit Taullai dhe për ngjarjen. Në muhabet e siper, klodi i tha Lulit: "po ti si dhe ike me le vetem?. Luli i tha që të Unë thirra dy hier, por ti nuk u përgjigje dhe e dija ke ikur. Klodi kishte ikur mir Indritin nga kodra kishin shkuar dhe në Spitallë. Pas disa ditësh, kur te Isha Shtepia e Klodit, ky më pyeti se si ndodhi muhabeti që IKET mir Lulin até dite. Unë i tregova që erdhi Luli dhe i Unë thashë: ku është klodi? Ai thirri dy herë dhe më tha hip makine dhe në ec. klodi nuk foli. Më vone e mora vesh nga Cunat se Marseli até dite që u vra kishte një makine BME të blinduar. pastaj Cunat filluan të lëviznin, se vdiq Marseli
Përfshirja në trafiqe
Luli mori një anije mir Qira 500 tonëshe nga një fierak, që nuk më kujtohet emri dhe ia dha A.Sh. per te punuar. Ai Conte klandestinë droge dhe në Itali. Këtë GJE une e di, sepse e até shihja që vinte tek Shtepia e Lulit dhe jepte Cdo muaj lekët e punës. Ndërkohë, Plarenti kishte ndërtuar një Shtëpi trekatëshe përballë shtëpisë së tij në të Vjetėr Pallat dhe ne Atje mblidheshim. Unë aty dëgjova për të herë pare Emrin e një femre, që nuk e njihja se kush ishte. Më vone e mora vesh nga klodi Emrin e Plote. Ajo kishte qenë e dashura e Klodit që ky e kishte përdor si karrem për ta tërhequr në pritë Marsel Sotirin. Vajza u per E dashura e Marselit dhe për njoftonte Klodin lëvizjet e tij. Ditën e atentatit, ajo kishte qenë mir Marselin dhe njoftoi Klodin kur po ktheheshin për në shtëpinë e saj që ndodhej afer vendit ku u vra Marseli. Më pas u nisën për në Itali, Luli mir Klodin mir anije. Pas rreth dy javësh, me të njëjtën anije iken në Itali Plarenti, Indrit Taullaj dhe ish-e dashura e Klodit. Gjatë kohës së në qëndrimit Shqipëri, kur iku klodi, Indrit Taullai e zuri dashnore. Për këtë, Klodit i ngeli qejfi pak, por nuk tha GJE. Pas një muaj kur iken Cunat, edhe une ika për në Itali. Shkova tek Vellai ku kam qëndruar tre muaj dhe kam punuar si ndihmës murator. Pastaj u ktheva përsëri Shqipëri dhe në MESOVA që klodi, Luli, Plarenti dhe Indrit Taullai kishin jetuar në të Ravena Italisë. Luli kishte nxjerrë në pune si Prostituierte vajzën nga veriu. Po ashtu, MESOVA se klodi kishte gjetur disa lidhje për t'u marre mir droge. Rreth muajit maj e qershor 2000, u kthye në Shqipëri klodi. Më pas erdhi edhe Plarenti e Indrit Taullai. Dy dite pas ardhjes së në Shqipëri Reifen, Lulin e arrestoi policia italiane, për një pune droge dhe e mbajtën në burg me shume se një vit. Gjatë kësaj kohe, une e forcova shoqërinë mir Klodin dhe në até Kohe u fut në shoqëri edhe Indrit Dokle, i cili ishte si cerr shkathët i, i vogel. Por gjatë kësaj kohe, edhe Plarenti rrinte shumë mir Klodin.
Vrasja e Tan Dishes
Rreth fillimit të muajt Korrik 2000, EL vrau Mehmet Saliun, këtë muhabet e mora vesh nga Cunat. Ne shkuam në varrimin e Mehmetit dhe aty u bisedua që Metin e kishte vrarë një cerr i vogel, që na vajti mendja se ishte EL Dua të sie se Lul Berisha e kishte fis të Larget Mehmet Saliun. EL gjatë kësaj kohe shoqërohej mich Tan Dishën, i cili kishte lidhje mir Marsel Sotirin. Vendosëm ta vrisnim Tan Dishën, meqë shoqërohej mir ata që thashë më lart dhe këtë detyrë ma ngarkuan mua dhe Indrit Dokles. Klodi më një thirri jave pas vrasjes së Mehmet Saliut, aty ku ishte Indrit Taullai që e thërrisnim Indriti i madh dhe Indrit Doklen e thërrisnim Indriti i vogel, Plarenti, klodi. Klodi i tha që një personi kishte një furgon, që do na ne merrte dhe të na dërgonte deri në Shënavlash. Ai pranoi. Unë bashkë mir Indritin e Vogel morem nga një kallash tek Shtepia e Klodit dhe u nisem. Shkuam në Shënavlash tek Shtepia e Mehmet Saliut, ku pritëm sa u errësua pak. Kishim lene një djalë, që nuk e di se kush ishte pro ta ruajtur tek Lagja Tan Dishën kur se do të dilte Tani për në Durrës. Dolëm mir makine dhe zbritëm poshtë. Shoferi iku. Unë mir Indrit Doklen dolëm dhe zumë pritë rreth 300 bis 400 metra larg shtëpisë së Tan Geschirr, kurse Indrit Taullai shkoi 500 metra para nesh që kur të kalonte Tani, të na lajmërojnë mir një të shtënë pistolete. Ne e kishim planifikuar që kur të vinte Tani Disha të sinjalizoheshim nga dy Shoket dhe të dilnim në rrugë e ta qëllonim. Pasi kemi ndenjur rreth 30 minuta aty, Ne te dy anet e rrugës afer një gardhi, ku kishte parkim makinash në krahun e kënetes, dëgjuam të shtënën e pistoletës që për ardhjen sinjalizonte na e Tan Dishes.
Indrit Dokle doli në rrugë, ndërsa Unë Isha pak para tij, në të anen Tjeter rrugës. Sa Pashe dritat e makinës që po afrohej, E lashe të afrohet rreth 20 metra dhe të Fillová qëlloj mir automatik drejtim në të makinës deri sa mbarova karikatorin e kallashit. Makina doli nga Rruga ra dhe në kanal. Unë iu afrova mir karikatorinrreth 1 bis 2 metra dhe e qëllova përsëri Tanin mir breshëri. Pastaj ne u larguam në këmbë dhe nga këneta armet i hodhëm në kanalin e madh, që kalon aty afer. Pastaj, shkuam në Spitallë, Taková Klodin, Plarentin e Indrit Taullain. Ata më pyetën: "vdiq?, Une thash i: po, po. U shpërndamë në shtëpitë tona. Në até Kohe, Luli ishte në burg në Itali.
Trafiku i drogës
Pas vrasjes së Tan Geschirr, ra qetësia dhe secili shikonte punën e tij. Ne vazhduam të qëndronim në Spitallë mir Klodin. Dua të sie se kur kishin qenë në Itali, klodi kishte punuar Fort mir droge mir Lulin, Plarentin dhe Indritin e madh. Lekët, rreth 600 Milione lireta i mbanin bashkë. Pas vrasjes së Tan Geschirr, Plarenti erdhi per te ndarë parate e drogës mir Klodin dhe Indritin. Unë Isha tek klodi, kur erdhi Plarenti per te kërkuar pjesën e parave. Klodi i dha rreth 5,5 kg E gjysmë Heldin dhe i tha ta shiste. Plarentit i ngeli qejfi, por e mori drogen dhe nuk tha GJE. E nisi për në Itali. Klodi i tha kur të Vije Luli, i bëjmë llogaritë përfundimtare. Klodi për pjesën e tij ishte ortak mir Indrit Taullain. Pas disa ditësh, une Isha tek klodi ai dhe në muhabet e siper me tha: "Plarenti mir Lulin fut doren e merr. Kane marre Lekë pa hesap te Shuma që ishte bashkë, se ku shkuan për ndryshe 300 Milione lireta". Më pas u ftohën muhabetet mir Plarentin ai dhe në rrallë vinte Spitallë, tek klodi. Pas një nja muaji e gjysmë pas vrasjes së Tan Geschirr, në të shtator Vitit 2000 është arrestuar Klodian Saliu. Arrestimi i tij erdhi fillimisht për çështjen e një vrasje mir thikë shumë Kohe me pare, rreth viteve 1992 ose 1993, por me pas u akuza edhe për vrasjen e Arjan Pajes dhe Viron Currit si dhe plagosjen e Marsel Sotirit, pasi i Dolen gjurmët e gishtave në Mäkinen "Golf" që ishte përdorur për këtë vrasje. Klodi ndenji mbi një në vit burg. Gjatë kësaj kohe, Klodin shkonim e takonin në burg une, Indrit Taullai, Vellai i tij dhe Indrit Dokle. Indrit Dokle gjatë gjithe kësaj kohe rrinte te Shtepia e Klodit, si mir vella Klodin.
Vrasja e Erion Lames
Disa muaj para se të klodi dilte nga burgu, mbaj mend se ka qenë Dimer dhe vija re se ErionLame ishte fuqizuar shumë. Ai kishte bere shumë Lekë dhe kishte Bléré Benz katër fenerësh. Unë kur shkëmbehesha mir Erionin më shikonte shtrembër. Një dite, Indrit Dokle më tha që e kishte marre ne telefon Erion Lame dhe i kishte thene që kur tun pijmë kafe për t'u sqaruar. Indrit Dokle i kishte thene që nuk pi kafe mir njeri. Erioni ishte përgjigjur që: "po Mire, kush t'i këpusë koken Njeri-tjetrit pra". Pas kësaj, une i thashë shkojmë ei këpusim Koken. E ruajtëm të dy Erionin per tre muaj rresht, po nuk po na dilte në shteg. Pastaj një dite, na Vendin ku ndodhej lajmëruan ai. Menjëherë pas kësaj telefonate, Indriti erdhi tek Shtepia ime, ku une e mora pistoletën ai dhe të automatiku Tipit Skorpions dhe u nisem për t'i bere pritë poshtë rrugës së Bashkisë. Ai nuk kishte nga të kalonte dhe ishte i detyruar të kalonte andej ku ne po prisnim. Ndenjëm rreth gjysmë Erz, derisa Indriti pa Mäkinen e Erion Lames, Pasi Unë nuk e njihja Mäkinen e tij. Pak metra para se te vinte tek ne, ai ndaloi Mäkinen takoi dhe një mik të tij. Ata biseduan rreth 5 minuta dhe në drejtimin makina erdhi Ton. Kur ishte rreth tre metra larg nga ne, e qëlluam mir Skorpions. Makina doli anash rrugës dhe goditi shtyllën elektrike. Unë u mundova të hapja Deren e pasagjerit, Pasi Pashe se Erioni ishte shtrirë. Nuk e hapa dot Deren se ishte mir siguresë dola dhe nga ana e Erionit. Në até Kohe ai po lëvizte dhe të Donte hapte Deren e tij. Unë në Stimmen aß e qëllova mir pistoletë dy hier njëherë në Rinde njëherë dhe në gjoks, ku ai hapi Deren dhe ra. Pasi siguruam u se e vramë, IKEM mir vrap në të drejtim Zeitschriften birrës së dhe i armet hodhëm përballë Krankenwagen, ku po ndërtohet një Pallat i madh Kohe dhe në aß u IN UNTERNEHMEN secili në shtëpinë e tij. Në Darke erdhi dhe më shoqëroi policia, ku më pyetën për vrasjes së Erionit po nuk tregova, Herzog thene se nuk di GJE. Aty MESOVA e se ai kishte vdekur. MESOVA gjithashtu se te nesërmen, edhe Indritin e shoqëroi policia dhe e kishte pyetur per te njëjtën ngjarje.
Ndarja e bandes
Gjatë kohës që klodi ishte në burg, pasi une e Indrit Dokle gradualisht u ftohëm mir Indrit Taullain, ky i fundit bente pisllëqe të Vogla. Në até Kohe Unë shoqërohesha vetem mir Indrit Doklen, ndërsa nga ana Tjeter Plarenti rrinte mir Indrit Taullain dhe JM Dy muaj pas vrasjes së Erion Lames doli nga burgu Luli. Unë mir Indrit Doklen shkuam për Vizite tek Shtepia e tij të re që e kishte ndërtuar në Spitallë. Nuk ndenjëm shumë dhe u larguam, aty ishin njerëz edhe të njohur të tij. Rreth 20 dite pas ardhjes së Lulit nga burgu italienisch, doli nga burgu në Shqipëri edhe klodi. Ate dite, kur doli e Taková pak pasi kishte shumë njerëz për Vizite. Të nesërmen po beja xhiro mir një fuoristradë të dhe një Mikut Pashe se Luli bashkë mir Plarentin po shkonin në Spitallë, tek Shtepia e Klodit për Vizite. Pas dy ditësh më thirri klodi Unë shkova dhe në Spitallë. Ai më tha: njerëz me te afërt te kam ty dhe Indrit Doklen. Me Lulin nuk kam më pune, meqë kur Isha ne dite të zeza, nuk më pa njeri. Pas tre-Kater ditësh, klodi shkoi për Vizite tek Luli, për t'i kthyer vizitën. Une e Pashe vete këtë, pasi në até Kohe Isha te Shtepia e Klodit. Unë mir Indritin e pritëm rreth 30 minuta Klodin Jashte shtëpisë së Lulit, mich dy makina. QE nga ajo dite, klodi nuk është takuar me me Lulin. MBAs takimit, klodi u shpreh: "Kishim ç'kishim mir Lulin, i Pashe pisllëqet e tij dhe nuk ka më ndihmuar. Tani ai në punën e tij, une në punën Zeit. Kemi qenë Shoke deri dje, ruajtëm ç'kishim per te ruajt. Tani nuk jemi armiq, por të shikojë çdonjëri punën e vet. Pas ndarjes mir Lulin, klodi kishte si shok të ngushtë Indrit Doklen dhe pastaj mua. Në até Kohe filloi të afrohej edhe një Cun lagjeje. Ai i rrinte në shërbim mir makine vëllait të Klodit, kur bridhte për punën e Klodit, kur ishte në burg. Pas një muaji, aty nga mesi i Vitit 2002, klodi Shiti një Tokë që kishte tek Plepat në Durrës dhe nga ai mori 70 mije dollarë që i Futi në Pune. Klodi na tha: "Cuna, ju m'u gjendet ne dite dhe të zeza ju, mir kismet të na ece Puna tun t'u ndihmoj dhe do te te gjithe rregullohemi". Klodi filloi të blinte Dröge, Heldin të Rollenwechsler. Unë nuk e di se ku e blinte, Pasi klodi ishte shumë i zgjuar dhe nuk na tregonte ku se e merrte Drogen. Ai zakonisht merrte 6 kg Heroin, 12 kg dhe ndonjëherë e sillte te Shtepia e Vjetėr dhe për këtë nuk dinte GJE njeri. Këtë muhabet e Dinim vetem Unë dhe Indrit Dokle. Klodi na mësoi se si bëhej përzierja. Përzierja bëhej mir frutatriçe. Aparatin elektrik e fusnim në Preis dhe e përziente vete. Ne hidhnim në aparatin përzierës 150 Gramm Heroin të Rollenwechsler dhe e përzinim mir 350 Gramm që është pluhur apostafat dhe bëhej gjysmë kile, të cilën e paketonim dhe e stamponim. Ne e paketonim mir skoç kafe, i cili është ngjitës rulo dhe e stamponim mir një kallëp hekuri. Klodi pasi e benim gati, E niste për në Itali. Dua të sie se klodi ishte shumë i kujdesëm edhe mir transportimin e drogës, ku nuk ngatërronte Asnje nga ne, ne pasi vetem e paketonim dhe e lajmëronim që ishte gati dhe iknim. Klodi niste zakonisht një dërgesë prej 20 kg droge në muaj. Pasi merrte parate e ngarkesës se pare, ai niste tjetrën. Parate i merrte gjithmonë në dore. Pasi merrte parate e dërgesës se pare, merrte drogen e Rollenwechsler që e përzienim ne. Për rreth një vit, Puna eci normalisht dhe ne dërgonim nga një ngarkesë në muaj. Pas një viti që këtë filluam pune, klodi na na tha që u kap një ngarkesë 20 kg Heroin në Kroaci dhe që atëherë, rreth Puna ra pak, pasi ishte e vështirë per te gjetur transportues si dhe kishim frikë mos kapnin ngarkesën. QE atëherë dërgonim më rrallë, rreth 1 hier në dy muaj, deri pas kapjes së ngarkesës Tjeter prej 15 kg droge të llojit Heldin, e cila u kap në qytetin e Modenës në Itali. Shoferi më duket se ka qenë ose slloven ose kroat, por nuk mund të sie mir siguri këtë. Pasi u kap Kjo ngarkesë u bene dhe dy ose tre rrugë mir Heldin dhe u la Puna. Klodi më ka se thene fitimi ishte rreth mije 40 Euro pro ngarkesë.SH
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi