AGIM GASHI - HAJDARI NË BURG

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI - HAJDARI NË BURG

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Sep 10, 2015 5:04 pm

AGIM GASHI

HAJDARI NË BURG
(Përmahi, por ka pas ksi ndoshi!)


Nji ditë Hajdari vendosi me shkue tinzisht në shpi. U rrotullue mas shpie, dhe kadal pi afrohet dritares se dhomes. Po ndien disa zana qefi, hajmedet, haj. Po e njef piskamen e Rrushes që dikush taralush po e bajka atyhen. 
U afrue krejt afer, dhe çka me pa bre Zoti na ruejt, mi Rrushen kish hyp nji hotoroz mashkull, rrafsh dy metra gat.Në ato momente ndjeu dhimbje për Rrushen e vetë sa nuk ja nisi vajit. Ju duk i ran bre.
-Ev po në zahmet koka Rrushja jeme, tha, dhe lotin ma se nali. 
Nxori ngadal revolverin, ja futi plumbin në bir t´cevit dhe po pret derisa ta kryen e me e vra. „Tash me qit pushk, po tutna e tuti Rrushen, se vallahi e due atë insane bre”, mendonte vetë me vete. Erifi e kryeti punen, u vesh, dhe Hajdari e dinte që mu asajde ka me ardhë ai gorill, se ska kah me ja majt.
Krrrrrrc, kersiti dera. Ishte zgatavelli i katunit që jo vetëm me Rrushen por me krejt grate e katunit more. Ja shkojke Hajdarit e t´anve n´ktun.
Ia drejtoj armen, dhe pa mendu fare ja shkrepi. Tri ushtima nji nga nji u ndegjuan. Rrushja lshoi nji britmë të dhimbshme dhe i ra t´lig. Zgatavelli vdiq në vend. Të tre plumbat e kishin rrokë, nja në zemer, nja në tru e nja, me ner me thane bash në vete.
Nuk vonoi dhe erdhen edhe policia. Rrushja u que nga kllapia dhe ju drejtue:
-Po çka bane o Hajdar? Po çka baj bre unë pa ty tash? 
-Mu mshelen sytë bre rrushe.Mu dhimte kur e pash gjith´ atë njeri mi ty. 
E moren Hajdarin milicia, dhe pas dy mujve gjyqi e denoi me 15 vjet burg.
E quen në burgun e nji qyteti. Diten që shkoi, e priten mirë sepse kish me i plak 15 vjet aty.
Ia caktuen dhomen dhe shoket e dhomes filluen me e marr me t´mir. 
Naten, ngadal iu afruen dhe ia banë atë punë mrapa. Ju dukte qe dy zgatavella të Rrushes i ka mbi. Të nesermen erdhi i pari i burgut dhe po e pyet:
-Si kalove sonte?
-Jo mirë pasha Rrushen.Pifti m´kan ba te dytë.Tan´naten mi mue kan nejt.
-Eh, për naten çka ndodh ne nuk garantojmë.
-Jo bre me garantue spo thom, por isha t´uj menu se si pët nji bir të huej i hangra 15 vjet burg t´u e vra njerin, e për birën teme , smuja me ba as gëk e as mëk.
Ne shqiptarët gjithmonë kemi lënë koken për të huajt, nderasa për veten tonë asgja. Tash ja pafsh hajrin për 15 vjet kështu!


10.09.15
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi