AGIM GASHI - A PËRNJIMEND SHKOVE O MARK KRASNIQI?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI - A PËRNJIMEND SHKOVE O MARK KRASNIQI?

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Aug 28, 2015 12:04 pm

AGIM GASHI
 
A PËRNJIMEND SHKOVE O MARK KRASNIQI?
 
Si rrufeja lajmi m´krisi
Paska ndrru jetë Mark Krasniqi,
Paska ndrrue o Marku jetë
Po n´Kosovë ma kush ka mbetë?
 
Ngushllime ti familje Krasniqi
Ngushllimi atdhe, ngushllime Arbëni,
Ngushllime popull, fëmijë e pleq,
Ngushllime ju, studentët e tij.
 
Oh, sa dhimbje ndjeu shqiptari
Për njerz t´ndershëm ishte i pari,
Ndalen dritën rrezet e diellit
N´vaj e lotë engjujt e qiellt.
 
Mërgimtari uli koken
Si tërmeti kur rrokë boten,
Bacë, Mark vlla, s´kem me t´harrue,
Si prind mallin na e ke shue.
 
Po t´rrok kanga e krenaria
N´shekuj me ty e mbarë Arbnia,
Brezat tanë nuk të harrojnë
Prej veprave tua do të msojnë.
 
Lamtumirë Ti vlla o mik
Profesor dhe Akademik,
Lamtumirë në botë t´amshimit
Me Rugoven n´vend t´takimit.
 
Flej i qetë ti koka e kombit
Flej i qetë n´at dhomë prej varrit,
Se t´vjen Ty Nana Tereze
Me ti fshi djerset e ballit.
 
Miku Yt, unë me sharki
Kangë vaji këndoj për Ty.
 
28.08.15


Düren
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi