AGIM GASHI INTERVISTË E SHKURTER ME KËNGËTAREN E POETESHEN NGA MËRGATA E PËRTEJ ATLANTIKUT DILA GECAJN

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI INTERVISTË E SHKURTER ME KËNGËTAREN E POETESHEN NGA MËRGATA E PËRTEJ ATLANTIKUT DILA GECAJN

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Aug 23, 2015 4:44 pm

AGIM GASHI
 
INTERVISTË E SHKURTER ME KËNGËTAREN E POETESHEN NGA MËRGATA E PËRTEJ ATLANTIKUT DILA GECAJN
 
-Kënga nuk është biznesi im, është dashuria ime!
Agimi: Përshëndetje e nderuara Dila!
Ka kohë që kisha dëshirë ta bëja një intervistë me Juve. Gazetat e New Yorkut, kur më binin në dorë, „Illyria“ dhe „Dielli“, shihja se ju jeni aktive me këngën e Juaj burimore shqiptare. Këto ditë, nga miqët e mi, më ra në dorë libri i Juaj me poezi „Nuset e gjarpërit“, të cilin liber e lexova me ëndje. Ajo që më ra në sy tek libri, ishin dy poezi tuat kryesore që ua dedikoni vashave shqiptare të cilat lësjojnë atdheun e shkojnë e martohen me serbë diku në trevat e Serbisë. Të lutem, a na i thueni disa fjalë rreth këtij fenomeni?

 
Dila : Pershendetje i nderuari vellau i yne Agim Gashi. Së pari dua të ju përgëzoj për punën gjigante të cilën  ju e bëni me pasion dhe dashuri të madhe per mëmëdheun dhe për popullin tone. Jeni poet i mrekullueshëm dhe puntor i pa lodhur në mbrojtjen e identitetit tonë. Ju keni më shumë lexues dhe komentator, se sa te gjith poetët tjere së bashku. Poezitë e jueja na bëjnë të qajmë. Të bëhemi të forte por edhe të qeshim, siq ishte poezija e këtyre ditshme  ,,Moj e mira me shami” , e cila ka kaq shumë humor...sa që i harrojmë për momentin hallet e përditshme dhe qeshim.
Të qeshurit është ilaqi më i mire i jetes.
Ju jeni duki i luftuar armiqet e kombit,kriminelët të cilët po bëjnë çmosin të na shkombtarizojnë.
Poezija e juaj.  ,,Shqiptar ,mos mbaj flamur t'armikut,, e ilustruar me foton e atij plakut me flamur të Turqisë, është kaq e tmerrshme sa nuk kam fjalë. Vazhdoni udhen e juaj të shkëlqyer. Ju falem nderit në emër të të gjithë shqiptarve të Amerikës, se këtu në cdo dasëm, festë, mbledhje, apo çdo rast gëzimi, gjithmonë e shohim flamurin tonë dhe jo asnjëherë të Turqise apo asi arab që duken në disa sheshe të atdheut tonë. Edhe kur vdesin shqiptarët,ua mbulojnë arkivolin me flamurin tone e jo turk e arab.
 
Agimi: Oj Dila, të ftova të bëjmë intervistë me Ty e jo të më lavdëroni.
Hahahaha, qeshim te dytë dhe vazhdojmë:
Dila, poezija jote e parë në këtë libër ,,Nje zemer“, ti aq bukur e fisnikron gruan shqiptare, saqë atë e bënë përmendore jetsore me vargje. Ja vargjet po ti lexoj:
 
,,Gratë tona janë të sinqerta dhe fisnike,
Burrave të tyre iu qëndrojnë besnike,
Më të mira se grate tona askund nuk ka,
Për ta ruajtur nderin janë në gjendje me vra”.
 
Si ma shpjegoni këtë Ju?
 
Dila : Është shumë e vërtetë, se më të mira se grat shqiptare nuk ka, nuk dua që ti marr para syshë një pakicë të cilat nuk janë siç duhet...por ato nuk i përfaqsojnë gratë shqiptare. Gruaja shqiptare është e mbushur vyrtyte.
 
Agimi: Në këtë liber të mrekullueshëm, ti nuk e ke asnjë poezi për dashurinë. Çfarë është dashuria për Ty?
 
Dila:Dashuria për mua është një mrekulli e madhe, dhuratë e Perëndisë për ta vzhduar jetën në këtë botë, por kjo mrekulli nuk i ndodh çdokujt. I lumi ai që e ka gjetur dhe jeton çaste të lumtura jete, ndërsa ata që akoma nuk e gjeten, duhet pajtuar me atë që ta diktoj jeta.

Agimi: Çfarë është ëndërra e Juaj Dila?
 
Dila: Ëndërra ime jetsore është që ta shof bashkimin tone kombëtar, të gjitha tokat shqiptare me një shtet, me një kryetar, një flamur...Shqiponjen dykrenare.
 
Agimi: Cilat janë tri dëshirat tua më të mëdhaja?
 
Dila: Që të gjithë shqiptarët e vërtetë të ngrihen në këmbë për ta ndalur rrugën kriminlae e cila po do të na turqizoj;
Hoxhollaret të merren me punët e veta private e fetare, të mos perzihen në qështjet tona kombëtare;
Dhe, të stabilizohet situate në atdheun tonë, të zgjodhen udhëheqësi patriotike e cila lufton pët komb e atdhe, e jo për pasurimin vetanak, të rregullohet ekonomia, të krijohen vende të reja pune që kjo rini e vuajtur dhe e trullosur nga ideologjitë e huaja, ta gjen veten në atdhe e të vetëdijsohet.
 
Agimi: Cilat këngëtare i preferoni?
 
Dila: Të gjithat ato të cilat ruajnë traditat tona në veshje e sjellje, si psh: Merita Halili, Shqipe Kastrati, Sebahate Bërlajolli, Lindita Gjoka, Shkurte Fejza, Shyhrete Behluli, Remzije Osmani, Motrat Mustafa, dhe të gjithat ato që këndojnë e nuk bëjnë fiskultur në skenë.
 
Agimi: Po nga Mashkujt?
 
Dila: Ismet Bogujevci, Nikollë Nikprelaj, Ilir Shaqiri, Shkëlzen Jetishin e mbi të gjitha ua ndëgjoj edhe këngët e jueja, patjeter.
 
Agimi: Unë e njof vetëm vllaun tënd Markun i cili na ka lidhur edhe njohjen me Juve, çfarë familje tjeter keni?
 
Dila: Kam dy vllëzër, një moter dhe prej tyre plot nipa e pak mbesa.
 
Agimi: Më 17 dhjetor të vitit të kaluar, ishit e ftuar në Shkoder në një koncert madhështor dhe atje u dallua. Shkruajten edhe gazetat e ndryshe shqiptare në Shqipëri, Kosovë dhe Amerikë.Çka na thuani mbi përshtypjet e Juaja?
 
Dila: Po, jam prezentuar me dy këngë, më kan pritur si askund tjetër, dhe natyrisht se nga mallëngjimi edhe lotët nuk munguan.
.
Agimi: Tani me këngën?
 
Dila: I urrej shundet dhe këngët tallava. Kënga nuk është biznesi im, por dashuria ime. Këndoj këngë të mirëfillta shqipe dhe këngë të popullit dhe të folklorit tonë. Jam antare e grupit „Bashkimi Kombëtare“. Për 28 Nëntorin jam këtu në New York, ndersa për Vitin e Ri do të këndoj në Atina.
 
Agimi: Kur do të kemi nderin me i ndëgjuar regjistrimet e reja në Youtube?
 
Dila: Këto ditë jam duke i inqizuar 5 këngë të reja, dhe posa të kalon vapa do ti bëj edhe videoklipet.

Agimi: Ju falemnderit Dila Gecaj për intervisten dhe urime librin e ri e suksese me këngën.

Dila: Ju falemnderit edhe juve Agim Gashi. Uroj që poezitë dhe këngët e juaja të mos ndalen kurr!
 
Ju falemnderit! Me nder qofshi!
 

23.08.2015


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi