AGIM GASHI - PO NA MERR MALLI ME PA SHQIPTAR

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI - PO NA MERR MALLI ME PA SHQIPTAR

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Aug 12, 2015 6:48 pm
AGIM GASHI

PO NA MERR MALLI ME PA SHQIPTAR
( Si e shof unë sot atdheun tim!)

Me nji guri në nji lajthi, 
Larg, larg trojeve të mia, 
T´u i kujtu kohnat që shkuen
Më ka rrokë e shkretë merzia;
Të robnuem neve ishim
Por krenarinë në qiell e kishim.


Ishim t´ri me plot gjallni, 
Mësonim shqip këtë histori,
Jetohej vshtirë por me pasterti
Mendjen kishim në Arbëni;
Vllaznisht rrinim pa pas ftrik,
Musliman e katolik.


Askush s´pyeste çfarë fe ti ke?!
Nji gjuhë kishim e një atdhe, 
T´part na e lanë për jetë e mot
Shqipja kishte vetëm nji Zot;
Nga anmiku skishim frikë
Prapa shpine asnji thikë.


Sot anmiku ka arritë
N´shtëpi tona shpatë e thikë.


Po si ndrroi kjo kohë mizore?
Ndrroi veshja e ndrroi tradita, 
Ndrroi kanga e historia, 
Sa ditë t´zeza kalon Arbnia;
Nuk di shumë, por nji e di
Ska shqiptari ma atdhetari!


Shif me sy e ske çka ban, 
Të shajnë pisat e t´kercnojnë, 
Kur ua qet hajnitë n´ledinë
Spiunazhet dhe tradhëtinë;
Hajmedet o i dashtuni atdhe
Sa shumë tradhëtar erdhen ndër ne.

Sheh n´atdhe, sot çka nuk shef?

Shef ministrat bajnë hajni, 
Deputetet bajnë tradhëti,
Me atdhe bahet tregëti;
Udbash, spiuna e rakixhi
Tespit n´dorë, n´saf t´parë n´xhami!


Njofta shumë dje, nof dhe sot, 
Çfarë t´kalueme o i Madhi Zot, 
Veç me shkije kohen kan que
Shokë e miqë t´u i spiunue;
Janë shkue n´Qabe e ba haxhi,
Tash deputet dhe n´qeveri.


E mbani mend o miqë të mi?
Si në Kishë edhe Xhami, 
Kishim Zot e kishim fe
Aty flitej për atdhe;
Zoti n´qiell, ne ishim n´tokë
E shqiptarit ishte kjo botë.


Edhe dasmat kur i banim
Kangëtarë kanges ja thonin, 
Binte daullja deri n´re
Kangë për nusen e për atdhe;
Si thonë qiell ma, por hava,
Dhe shqip kangës tallava.


Ra kjo luftë e u pa kush jemi,
U pa sa pisat ne i kemi, 
Grat e shplueta varg e vi, 
Mbuluen ftyrat me shami;
Burrat mjekrrat si livadh
Pantollonat tre fertal.


Ah e dinte anmik barbari
Se shumë lirë shitet shqiptari, 
Bleu mjekrra dhe shamia
Kalifat me u ba Arbnia;
Ndertuen xhamia në çdo mahallë
Me hoxhollarë spiuj, tradhëtar.


Shiten shpirtin e atdheun
Anmik banë Skënderbeun, 
Vranë Shqipninë e vranë Kosoven
Nanë Terezen, Ibrahim Rugoven;
Me bekim t´BIK-ut e tarikatit, 
I kendohen kangë Sulltan Muratit.


Mbi vorre tona ra errsira
Krenari ska ma Drenica, 
U harruen trimat si Ahmet Delia
U harrue Shota e Azem Galica;
Dolen disa pa rod pa fe,
Thanë: “Ska si ne ma mbi këtë dhe“!


Këta “trima”, karaxhoza,
Shiten e vidhen çka pat mu vjedh, 
Harruen legjenden, Adem Jasharin, 
Rjepen, mjelen çka pat me u mjel;
N´hoxhollar e lane rininë
Me e zhdukë ma shpejt Arbninë.


II
Ky atdhe i Mulla Idrizit, 
I Naimit e i Gjergj Fishtes, 
Shekujt kështu diçka nuk pane
Kaq të liga që na ranë;
Krojet rrjedhen po e ndalin
Edhe zogjet e lëshojnë malin.


O sa shumë pata me shkrue
Vajit ma smuj me i qëndrue, 
Qaj për qiell e për atdhe
Për ato troje ku kam le;
Qava dje e po qaj sot
Veç në vaj po m´shkon ky mot.


Ngrehu ti moj rini shqiptare
Ti me edukim e shkollë kombëtare, 
Leni kasha e xhamia
Për këtë tokë fe ashtë Arbnia;
Kur ta bajmë tonin atdhe
Do t´kem´ Zot e do t´kem fe.


Sot për sot skem ku lavdrohemi, 
Çdo ditë me krimin po takohemi, 
Valojnë flamujt serb dhe t´ISIS-it, 
Koria e kombit dhe e fisit;
Eni sbashku t´punojmë e msojmë
Atdheun nji ditë ne ta gzojmë.


12.08.15
Düren
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi