AGIM GASHI ARBEN DUKA QË HA MUTA

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI ARBEN DUKA QË HA MUTA

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Jul 17, 2015 8:10 pm

Nuk e njof personin në fjalë. Kam dëgjuar si emër, por pse është emër kaq i poshter, nuk e kam ditë. Ky ka mund me e shkrue ndryshe por nuk ka dashtë. Nuk ka dashtë sepse është në sherbim të djallit.Tash le të ha!


AGIM GASHI


ARBEN DUKA QË HA MUTA


Duke pa n´këtë jetë 
T´shqiptarëve të mi, 
Gjeta njerz kopila
Në zemër krejt zi.


Në midis Tiranes
I gjeta disa horra, 
Nuk ishin pleshta
As nuk ishin morra.


Ishin ma të ndytë ore
Ishin imbecila, 
Pa nanë e pa babë 
Të lindun kopila.


E njeni nder ta o njerz
Ishte Arben Duka, 
Çmimi tij vlente
Nji koder me muta.


E kishte plas Zoti
I kish plas inati, 
Kunder të gjithë njerzëve
Helm villte i ngrati.


Të urrehet populli 
T`urrehet keq Kosova, 
Shahet n`përmendore 
Ibrahim Rugova.


Ja çka thotë kopili
Pa ju heç mindili, 
I Madh për Ty Rugova
Ore ftyr debili.


Ja Duka, ja me muta:
“U hoq “Katër Shkurti”,
ndaj unë protestova,
ç’punë kishte aty,
Ibrahim Rrugova!”


Ore njeri i marrë
Ore komunist, 
Me trunin e pleshtit
Ti flet magarisht.


Lufta ka kalue
Qe sa shumë dekada, 
Ti prap pret me t`dhënë
Cucullen ty dada.


Ibrahim Rugova
Krenari kombëtare, 
Ai ka vend gjithkund
Në zemrat shqiptare.


Përmendorja e tij
Në qillin e Shqipnisë, 
O i smuri i Tiranës
Në sherbim t´mafisë.


Laj duart e tua
Mirë pastroje gojen, 
O Arben Duka
Kur përmend Rugoven.


Ska mbetë Arkitekti
Në gojë ta marrësh ti, 
Bagazhi i vepres së tij
Vlen sa nji Shqipni.


Ndalo Arben Duka, 
Stopo e ndalo,
Nisja vetes tande
Falje i kerko.


Më treguan njerzit
Prap kishe pa le, 
Çka po fut për goje
Botha spo ta ze.


Mos ma nguc Rugoven
Mos prek shqiptarinë, 
Spo ta preku fare
Unë, ty Rusinë.


Se ngacmoj Enverin
Sta prek Ho Shi Minin, 
Flej në shtratin tand
Në dash me Stalinin.


Ndalu o njeri
Ndalu Arben Duka, 
Nuk po kem me t´dhan
Sa po hajshe muta.17.07.15
Düren


Dhe për ta deshmuar idiotizmin e Arben Dukes i cili nga urrejtje sulmoi për së vdekuri Profetin e shqiptarëve Ibrahim Rugoves, po ua qes edhe poezinë e ti se si njollos dhe falsifikon për figurat e kombit shqiptar.
_________________________________________
ARBEN DUKA


Të rikthehet me urgjencë emri i rrugës: U hoq “Katër Shkurti”,

Kundër asaj rruge,
që është larë me gjak,
ka bërë krim të dytë,
këshilli bashkiak!


U hoq “Katër Shkurti”,
ndaj unë protestova,
ç’punë kishte aty,
Ibrahim Rrugova!


Kundër asaj rruge,
që është larë me gjak,
ka bërë krim të dytë,
këshilli bashkiak!


U hoq “Katër Shkurti”,
ndaj unë protestova,
ç’punë kishte aty,
Ibrahim Rrugova!


Ndaj dhe ky debat,
është debat i hershëm,
për atë vendim,
gjysmë të mistershëm!


Ka me mijëra rrugë,
nëpër Shqipëri,
pse ju dha Rugovës,
pikërisht aty?!


Ne e kemi ditur,
shumë kohë më parë,
vrasësi i Katër Shkurtit,
ishte kosovar!


Emri i tij i zi,
s’i ka ikur kohës,
dhe qe Xhaferr Deva,
dajua i Rugovës!


Para dy-tri vjetësh,
poshtërsinë rrëfeva,
në projekt ka qenë,
rruga: “Xhaferr Deva”!


Po dot gjer aty,
s’shkonte poshtërsia,
ndaj në vend të dajos,
vunë nipin e tija!


E gjithë kjo ndërmarrje,
qe thjeshtë provokim,
u hoq: “Katër Shkurti”,
u vu: “Ibrahim”!


Mbase ka Rugova,
vepra të mëdha,
po me atë rrugë,
asnjë lidhje s’ka!


Natyrisht Rugova,
këtu nuk ka gisht,
po ka Një që luftës,
ja ka pabesisht!


Është mostra që njihni,
të gjithë-o shqiptarë,
që mijëra dëshmorët,
këtu ka rivrarë!


U bë propozimi,
nga Lulash mavria,
tek ky turp ka gisht,
edhe LSI-ja!


Rikthimi i rrugës,
kjo është parësore,
dhe jo për të shtuar,
aty një shtatore!


Ngritjen e shtatores,
s’e kam kundërshtuar,
por tek “Katër Shkurti”,
është vend i gabuar!


Biles “i gabuar”,
do të qe shumë pak,
se dajua aty,
ka derdhur shumë gjak!


Them se mund të vihet,
në Tiranë Rugova,
veç tek ambasada,
që ka sot Kosova!


Gandi i Ballkanit,
qe kundër çdo lufte,
po për Shqipërinë,
nuk ka kontribute!
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi