AGIM GASHI - NËNA TEREZE DHE SKULPTORI

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI - NËNA TEREZE DHE SKULPTORI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Feb 27, 2015 10:31 pmAGIM GASHI
 
NËNA TEREZE DHE SKULPTORI
 
Diku larg në Gjermani
Një artist me besë të burrit,
Punon n´vetmi me një atele
E kërkon zemren e gurit.
 
I mshon daltes e çekanit
Skalit vlera pa u ndal,
Ky skulptor nga Dukagjini
Po e thërrasin me emrin Mal.
 
Po i kalon shekulli i Tij
Qindra skulptura t´u i numru,
E rëndon barra e mërgimit
Për atdhe gjithë t´u mendu.
 
Miku im o Mal Myrtaj
Sot ia gjete zemrën gurit,
T´u skalit Nënën Tereze
Sa një koder zemra e burrit.
 
Puna jote pre atdhetari
Ndër më t´mirat në skulpurë,
Shumë figura ti i ngjalle
Vepra jote stë humbë kurr.
 
Sot që ngjalle Nënën e kombit
Hijeshi i ke dhënë Arbërisë,
Mërgimtarët në shenjë nderimi
Do ta vendosin n´tokë t´Gjermanisë.
 
Të më jetosh skulptor i poullit
Unë skulpturë nuk di me ba,
Por këto vargje ti fail Ty
Të kam mik e të kam vlla.
 
Sa të ka njerz Arbëria
Që nderojnë vlerat kombëtare,
Do t´bekohen nga Nënë Tereza
Zemrat tona atdhetare.
 
 
27.02.2015

Düren

http://www.suedkurier.de/region/kreis-konstanz/singen/Aus-Bronze-Lettern-werden-Kleinskulpturen;art372458,5852431


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Fri Feb 27, 2015 10:50 pm, edituar 3 herë gjithsej
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: AGIM GASHI - NËNA TEREZE DHE SKULPTORI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Feb 27, 2015 10:33 pm

http://www.suedkurier.de/region/kreis-konstanz/singen/Aus-Bronze-Lettern-werden-Kleinskulpturen;art372458,5852431


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Fri Feb 27, 2015 10:56 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: AGIM GASHI - NËNA TEREZE DHE SKULPTORI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Feb 27, 2015 10:40 pm
Këto foto i rregulloi Pjeter Ndrecaj
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: AGIM GASHI - NËNA TEREZE DHE SKULPTORI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi