AGIM GASHI DALLGË DETI E DALLGË SHPIRTI

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI DALLGË DETI E DALLGË SHPIRTI

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Feb 17, 2015 7:06 pmAGIM GASHI


DALLGË DETI E DALLGË SHPIRTI


Dallgët deti sonte ka ngritë,
i ka ngritë dhe shpirti im.
Ah si shkon kjo jetë mizore
asnjë ditë nuk kam qetsim.


Ushtojnë dallgët fryn murlani
ndali pak o deti im,
ta shikoj se mos po ndalen
edhe dallgët e shpirtit tim.


Dallgë, ngrihen si për kiameti
dhe gjasojnë me një cunam.
Pse çuditem me dallëgë deti,
kur tanë jetën cunam e kam.


Sonte gjumi më ka ikë.
Shiqoj orën e s’shof dot.
Shof Yllin e mëngjezit.
Me dallgë shpirti prap lufton.


Dallga e detit si cunami
ma e lehtë më duket mu‘,
se sa dallga e shpirtit tim
që m´ka djegë e përvlu.


Fli moj dallgë dhe ti së pakut,
pse shkund detin e shpirtit tim?
Peshë m’i ngre valët e gjakut,
dallgë, dallgë, në dallgëzim.


II

Rri pranë detit i vetmuar
me pulëbardhat bëj shoqëri,
mendja m´shkon te deti Jon
që lag brigjet në Arbëri.


Ju pulëbardha që flutroni
Nëpër detna tuj kalu,
kur t´kaloni mbi ujra t´Arbërit
ndaluni pak për me pushu.


Ndaluni në brigjet shqiptare,
dallgëve atje me u tregu
se edhe kur s´jeni të qeta
ju nderoj edhe fort ju du.


Sepse jeni dallgët e mia
andaj ju lus për pak qetësi.
Valë të buta e të shtrira,
don sot nëna Shqipëri


Kur t´qetsohen dallgët shqiptare,
do qetsohen dhe dallgët e mia.
Bashkë do t´marrim tjetër pamje,
Rroftë Kosova e rroftë Shqipëria!
Ishulli i SauzanitIshulli i Sauzanit


Nga Borkumi n´Deti t´Veriut,
ndaluni edhe në Sazan
Ishulli - ishullin përshëndesni,
Vëlla më ke e vëlla të kam...


03.03.2010-Borkumavatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi