AH KURBET QOFSH I MALLKUEM

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AH KURBET QOFSH I MALLKUEM

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Feb 11, 2015 2:22 pm

AGIM GASHI


AH KURBET QOFSH I MALLKUEM
(Në frymën popullore)

Iku burri, e la gruen, 
Gjashtë muaj pas martesës
Dhe ajo punon e vuen
I qëndron grue e besës.

Lindi djali, dhe po rritet, 
Nji pas nji kalonin vjetët, 
Nusja vyeshkët, vjetërohet, 
Nga merzia zen e tretet.

Burri letra i dërgonte:
Punon ditë e punon natë,
Dhe s´pushon e shkreta grue 
Tuj rrëmih token me shatë.

Djers e lot t´u i lëshue
Po i rrokullisen në tokë,
Pyet veten t´u vajtue:
-Athue vjen a e pres kot?!

Në mos ardhtë n´këtë pranverë,
Si t´ja baj o unë e mjera?
Do ti mbledh shoqet e ti pres flokët,
Të mbaj zi si grate e tjera.

Kur nji mbramje kthehet n´shpi, 
Nga arat e rraskapitun, 
Sapo hyni n´shtëpi brenda, 
Gjeti vllaznit t´u e pritun.

E i thonë:-Ku je, ec shpejt, 
Hypë sipër, shpejto vrap,
Dhe qilimat na i shtro
Se kan ardhë miq në fshat.

Menjiherë u pre e shkreta
U zbeh krejt, i iku nuri,
-Më thoni-tha, sot ka ardh´ posta, 
Mos më ka vdekë burri?!

Dhe pa pritë o asnji fjalë
I ra kokes me dy dur´ , 
Të dy bashkë, nanë e djalë,
Nisën vajin pa pushu.

-Un´ e zeza, e unë korba, 
Ah, punova natë e ditë, 
I stolisa këto dhoma
Prita se do t ´vish nji ditë.

Njizet vjet që ne u ndamë
Tuj vajtue më shkoj jeta,
Nuk pash kurr nji ditë të mire
Tash çka baj unë e shkreta?

Tanë fuqitë mu kan pre
Skam e shkreta ma takat, 
O fati im eja e merrëm
N´vorrin tandë aty bashkë.

Eja e merrëm se sdu të mbetem
Pas teje në jetë e gjallë, 
Por me Ty aty të tretem, 
T´bahem shkrumb si nji gjinkallë.

II
Qante e shkreta e nuk pushonte
Jo nuk ndalej me pushu, 
Nanë e shkreta n´qoshe t´dhomes
Po nis djalin me vajtu.

Qyqja nana që pranë stu gjeta, 
T´kisha t´vetun e t´kisha shpirt,
N´dhe të huej kur ndrrove jetën
Kush o bir ti mbylli sytë?

Kush të lau e kush të ndrroi,
Kusha ta bani o bir savaë, 
E kush atë vorr ty ta mbuloi?
Po a pate njeri pranë?

Ban çka t´bash o biri i nanës, 
N´kurbet t´zi ti mos të mbetesh, 
Shqelmo vorrin, ngreju e eja, 
Në atdhe o bir të tretesh.

III
Në oborr shumë nuse t´reja
Të pa burra grumbullu, 
Flokëprishuna e faqeçjerruna, 
Po lotonin pa pushu.

Ah kurbet ti na dalsh fare
Paske qenë bushter e ligë, 
Ti nga gjitë na i more burrat, 
Neve jetën na e nxitë.

Si ti rrisim këta jetima
Prap n´kurbet kan´ me shkue, 
Na solle vner edhe verem,
Ah, kurbet, qofsh mallkue!

Dhe kështu jeta vazhdon
Nga fillimi përsëri, 
Nuk ndalet dhimbja, derdhet loti, 
Prej këtij kurbeti t´zi.

22.03.14
Düren

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: AH KURBET QOFSH I MALLKUEM

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Feb 11, 2015 3:12 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi