AGIM GASHI:N´QENDER T´PRISHTINËS N´QEVERI

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI:N´QENDER T´PRISHTINËS N´QEVERI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Nov 30, 2014 1:25 am

AGIM GASHI
N´QENDER T´PRISHTINËS N´QEVERI
(Parodi- Këndohet sipas këngës së Sali Manit „N´qender t´fshatit“)

N´qender t´Prishtinës n´Qeveri
Na janë mbledhun dy parti,
Ka nisë kanga e çiftetla, 
Gëzim e dritë u mbush shtëpia.

Dasmë e re me shumë shpenzime
Sa shumë pak paska urime, 
Me zor qeshet sot n´këtë shtëpi, 
Na u martu ujku me dhi.

Ball për ball n´nji tavolinë
Pranë e pranë të qeshun rrinë,
Çifti ri marrë me dashni
Sa gëzim paska n´këtë shpi

Nusja plakë si hithi n´vaj
Erdhi e ngrime n´tendere e n´pajë.
Sa e thjeshtë në shpi të trimit
Hije i paska n´krah Hashimit.

II
Tjerat parti qëndrojnë nji anë
E kafshojnë buzen me dhamë, 
Dhe shiqohen me habi, 
Sa shpejt ndodhi kjo dashuni.

Hajde, hajde nusja e re
Kno e hidh valle me ne, 
Mirë i rri Hashes përbri
Marrë me qef e dashuni.

Ball për ball me nji tavolinë
Pranë e pranë të qeshun rrinë
Çifti ri marrë me dashni
Sa gëzim paska n´këtë shpi

Nusja plakë si hithi n´vaj
Erdhi e ngrime n´tendere e n´pajë.
Sa e thjeshtë në shpi të trimit
Hije i paska n´krah Hashimit.

29.11.2014
Düren

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi