AGIM GASHI:ZEMRA E GJYSHES(Gadi përnjëmend por edhe mahi)

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI:ZEMRA E GJYSHES(Gadi përnjëmend por edhe mahi)

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Sep 18, 2014 8:51 pm

AGIM GASHI
 
ZEMRA E GJYSHES
(Gadi përnjëmend por edhe mahi)
 
I
Luli im o të pastë gjyshi,
A po shkon në barnatore?
Të mi marrësh disa ilaqe *
Ti kam shkrue në fletore.
 
Do të shkoj o gjyshi i dashur
Se të kamë gjysh më të mirë,
Më tregon tregime t´bukura,
Dhe e ke një zemër të dlirë.
 
Shko pra shko, se do t´qerasi,
Dhe që tani po të bëj be,
Kur të zgjohesh në mëngjes
Dhjetë euro n´vitrinë i ke.
 
Shkoi Luli e kreu punë,
Ja la ilaqet gjyshit te dera,
-Do ti marr nesër dhjetë euro
I qeshte ftyra si pranvera.
 
II
Kur na zbardhi e lumja ditë,
E këndoi gjeli mu në derë,
Po shkon Luli me i marrë paratë
I gëzuar shënd e verë.
 
Është afru te vitrina
Zgurdullon syt kur i pa,
Njëqind euro aty i gjeti
Të fikët gadi Lulit i ra.
 
Ka bertitë me të madhe,
-Gjysh, o gjysh paske gabu,
Në vend të dhjetë eurove
Njëqind mi paske lënë mu.
 
Jo o Luli, ti nipi im,
Qofsh i lumtur nëpër mote,
Nëntdhjet euro me gjithë zemër
Të qerasi sot gjyshja jote!
 
I çuditur  mbeti Luli
Me habi po e pyet mendjen;
Athua vallë po kush ja zbuti
Gjyshes sime aq shumë mendjen.
*viagra
 
18.09.2014

Düren


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi