Maki Maqedonci Canolli:PSE PO QANË RAPSODI?

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Maki Maqedonci Canolli:PSE PO QANË RAPSODI?

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Aug 04, 2014 12:21 am





Maki Maqedonci Canolli:PSE PO QANË RAPSODI?

Pse i ndali sot sharkia këngë dhe valle?
Rapsodin e kaploi dhimbje e madhe!
Një lule u këput në kopshtin e tij
dhe do ta mbulojë dheu i zi.

Pse po qan rapsodi sot me shumë mallë?
Një dhimbje e madhe shpirtin ja ka vrarë,
shqiponja e tij diku në mërgim
ndërroi destinacionin u nis për amshim.

Dhimbja kaloi fusha,male,dete, e oqeane
na kaploi të gjithë ne shqiptarëve,
e dëgjoi këtë dhimbje edhe toka arbërore
sa shumë u godit një zemër prindërore.

Pse ti moj Shqipe u nise për amshim?
Me dhimbje në zemër e le babin Agim!
Ja ndale këngë e valle telave të sharkisë
e shpirtin e tij e mbuloi petku i zisë.

Pusho ti e qetë Shqiponja e atdheut tim
i lehtë ty të qoftë dheu i tokës në mërgim,
Shpirti yt u prehtë në paqe në atë botë
rapsodit tonë Zoti dhimbjen ja lehtësoftë!

Qoftë i përjetshëm kujtimi i saj!
Në shenjë respekti dhe me dhimbje në zemër për ndarjen e parakohshme nga kjo jetë të bijës së rapsodit tonë Agim Gashi - Shqipe Gashit!

©Makfire M Canolli 
New York
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi