Prof. Dr. Xhabir Hamiti: Mos shkoni në luftërat pa adresë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Prof. Dr. Xhabir Hamiti: Mos shkoni në luftërat pa adresë

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Jul 21, 2014 11:26 pmProf. Dr. Xhabir Hamiti: Mos shkoni në luftërat pa adresë
 
Profesori i teologjisë, Xhabir Hamiti, iu bën thirrje kosovarëve që mos të shkojnë në luftërat pa adresë. Ai thotë personat që kanë baltosur figurën e Gjegj Kastriotit nuk ia duan të mirën kombit shqiptar dhe se janë të ndikuar nga qarqe të caktuar antikombëtare.
Problemet sociale kanë ndikuar që grupet ekstremiste të gjejnë streh edhe në rajonin e Ballkanit, ndërsa rreziku është permanente që në këto grupe të rekrutojnë edhe djem të rinj në Kosovës.
Kështu konsideron profesori i çështjeve teologjike, Xhabir Hamiti, i cili iu bën thirrje kosovarëve që mos të shkojnë në luftërat pa adresë. “Bijtë dhe bijat tona nuk duhet të mashtrohen e joshur për t`u flijuar për një kauzë të pa adresë’, deklaroi Hamiti në një intervistë dhënë për “Albinfo.Ch”.
 
Feja islame, sipas tij, është e konceptuar si fe e paqes, dhe nuk njeh ekstremizëm.
 

Hamiti në këtë intervistë flet edhe për problemet tjera me të cilat ballafaqohet Kosova dhe rajoni, sidomos pas përhapjes së ekstremizmit në rajon.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi