AGIM GASHI:VAJI PËR ATDHE

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI:VAJI PËR ATDHE

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jun 19, 2014 1:13 pmAGIM GASHI:VAJI PËR ATDHE

I

Errësira kaplon botën
Në dhomën time plot qetësi,
I vetmuar kalon jeta
Nuk ka, nuk ka më dashuri.

Natë e ditë unë qaj e qaj, 
Si shkon jeta në vetmi?
Qysh se moti atdhe kur të lash´
Nuk mu teren këta sytë e mi.

II
Eh sa vuaj kur Ty të shof
Nuk më zihet vndi vend, 
Të kan rrokë Karaxhozët 
Po të kcejnë ty rend më rend.

Natë e ditë o atdhe i dashur
Për Ty qaj e s´ndalem kurrë, 
T´u e lutë Zotin e Madh
Kjo zemra ime mos u bëftë e huj!

III
Dikur isha si zog mali
Fluturoja n´çdo cep të Arbërit, 
Me kufi sot m´zihet fryma
Nga farë e keqe dhe farë tradhëtari.

Dal n´dritare e derdhi lot´ 
Zemra ime po mban zi, 
Vetëm këngë të vajtimit
Sot atdhe këndohen për Ty!

18.06.14
Düren
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: AGIM GASHI:VAJI PËR ATDHE

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jun 19, 2014 1:39 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi