AGIM GASHÌ:KJO ËSHTË ARBËRI

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHÌ:KJO ËSHTË ARBËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Apr 23, 2014 9:38 pmAGIM GASHÌ:KJO ËSHTË ARBËRI

As nuk ka Zot,
As nuk ka fe
As nuk ka burr
As nuk ka gru
As nuk ka plak
As nuk ka fëmi
Që e arsyeton 
Këtë marrzi
Në Siri
Libi
Arabi


Dhe në Arbëri
Na erdhën kësi
I lshuan mjekrrat
Të shitur n´Serbi
Në Rusi
Në Greqi
Që në Arbëri
Me vra fëmi
Dhe thanë 
Ne mysliman jemë
Ju deri tani
Nuk keni qenë


Kur duhej t´lunftonin
Në Kosovë për liri
Bishtin ndër kambë
Iknin në Siri
Egjipt e Libi
Në Iran e Arabi
Edhe në Serbi
Greqi e Rusi
Kur erdhi liria 
U derdh gjaku rrëke
Erdhën me mjekrra
Thanë ne jemi atdhe
Ska këtua as Nënë Terezë
As Skëbnderbe


Ne jemi ligji
Ne jemi me fe
Se me para 
Ju kemi ble
Kemi ble ministra
Edhe kryetar
Kemi ble mjek
Edhe zyrtar
Kem ble profesor
Edukator
Kemi vendos me ju ba hor
Se ju liri
Nuk meritoni
Jeni msue n´robëri
E keq të jetoni


Mullat e moren
Atdheun në dorë
Dhe para botës
Na bënë horë
Nuk flet Jahjaga
Nuk flet Hashimi
Bajram Rexhepit 
Po i del tymi
Partite e ndryshme
Durojnë si magar
Se hangrën drahm
Hangrën dinar


Zgjohu moj zgjohu
E dashur rini
Tregoi botës
Këtu është Shqipëri
Jo Arabi
As Turqi
Ma hiç Libi
Asnjëherë Siri
I shqiptarëve 
Është ky atdhe
Këtu ka luftu
I madhi Skënderbe
Miliona shqiptar
Në shekuj u bën dhe
Për liri
Për Kosovë 
Për Arbëri
Zgjohu rini
Mbroje atdheun
Nga kjo marrëzi
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi