ASLLAN DIBRANI:Gjergj Kastriot Skënderbeu edhe për se vdekuri po i tremb armiqtë!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

ASLLAN DIBRANI:Gjergj Kastriot Skënderbeu edhe për se vdekuri po i tremb armiqtë!

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Feb 22, 2014 10:18 pmASLLAN DOBRANI:Gjergj Kastriot Skënderbeu edhe për se vdekuri po i tremb armiqtë!

[color:156c=rgba(34,30,31,0.729412)]


[color:156c=rgba(34,30,31,0.729412)]Pranë shteteve kinse me institucione dhe polici u legalizuar krimi i organizuar i armiqve që edhe në vende publike , shih dhe në rrugë e kryejnë krimin dhe ikun pa therrë në këmbë siç ishte rasti i rrënimit të bustit të Nënë Terezës në Mitrovicë, apo tani vepra kriminale dhe vandale ndaj kryekomandantit legjendar Gjergj Kastriot Skënderbeut! Fantazi të kësaj natyre mund të jenë të dirigjuara nga Fatos Lubonja antishqiptari i përbetuar, Olsi Jazexhi, Fuad Ramiqi , Milazim Krasniqi “Profesor në Universitetit në Kosovë”, Gëzim Kelmendi “Deputet në Kuvendin e Kosovës, Shefqet Krasniqi degjenerues dhe propagandues i ekstremit islamist , Nexhmedin Spahiu i përzier me gjak të huaj ,Fatmir Latifi hoxhë ne Mitrovicë ,Irfan Salihu hoxhë Prizren provokator i emancipimit të femrës shqiptare etj . Këto qelbësira antishqiptare në bashkëveprim me qarqet e Beogradit te Athines , Moskes dhe Rrjetes se xhihadit islamik te cilët kane komplekse dhe friken ndaj nesh si komb unik
[color:156c=rgba(34,30,31,0.729412)]-Në kohën e fundit ka filluar çmenduria dhe shpëlarja e trurit nga disa njerëz ,media dhe gazeta. Liria e tepërt nëpër media duke reklamuar lloje të ndryshme të personave të bastarduar me motive fetare, dhe skulptura të ndryshme të djajve dhe shejtanëve(Satanëve) …krejt kjo po ndodhe para syve tan.Kjo çmenduri mediale do të ketë pasoja tani dhe në të ardhmen me rastin e mos funksionimit të shteteve ,as në Kosovë ,por as në Shqipëri një shtet i pavarur si kompliment e kanë turpin. Pran shteteve kinse me institucione dhe polici, u legalizuar krimi i organizuar i armiqve që edhe në vende publike , shih dhe në rrugë e kryejnë krimin dhe ikun pa therrë në këmbë siç ishte rasti i rrënimit të bustit të Nënë Terezës në Mitrovicë apo tani vepra kriminale dhe vandale ndaj kryekomandantit legjendar Gjergj Kastriot Skënderbeut!
-Kanë kaluar 5 shekuj e gjysmë dhe arkitekt, armiq me motivacion antishqiptar të shekullit të 21-të i tremben veprës se tij. Për vlerat që kishte Skënderbeu, i dinë edhe provokatorët e brendshëm në koalicion me të jashtmit , çdo ditë promovojnë akte kundër madhështisë dhe veprës së heroit tonë kombëtare “Gjergj Kastriot Skënderbeu”. Ata e dine forcën e kësaj figure në gjirin e popullit ,prandaj orvatën ta fyejnë. Provokimet e tilla tek populli shqiptar ,po nxit dashurinë dhe respektin edhe ma të madh ndaj Skënderbeut që do ta ngrejë edhe me lartë këtë figurë dhe gjithë figurat e tjera të ndritura të historisë që i urrejnë armiqtë tanë.
Fotoja e statujës së dyshimtë dhe provokuese e Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut, e cila u gjet këto ditë në afërsi të Tiranës e kryer dhe e ideuar nga armiqtë e popullit shqiptar me një stil surrealizëm përdhosje me karakteristika të shëmtuara degjeneruese dhe antikombëtare?” Kjo që u pa si në foto heroi ynë kombëtar është me provokim dhe prekje në ndjenjat e kombit , duke e cenuar figurën ma madhështore që kanë shqiptarët. Kryerja e një akti barbar , kriminal në pikën e ditës në anë të rrugës automobilistike në zonën e njohur, si Qafë Kashar në Tiranë konsiderohet dështim i funksionit të shtetit, që mund të supozohet që kjo vepër u kryer edhe nga shtetet për rreth si në Serbia , Maqedoni apo edhe në Greqi!.Ky mendim mund te jetë argumentues kur kemi parasysh keq menaxhimin dhe korrupsionin në pikat doganore qe me pak lek, as që hapen kamionët transportues nga vendet e dyshimta . Kështu që ka mundur të jetë i fshehur në mesin e mallrave pa u diktuar. Ajo vepër penale nuk mund të kryhet nga një person, as me dy , por kanë qenë grup i organizuar shumë mirë nga se nuk kemi te bëjmë me një peshë valixheje, por kemi të bëjmë me tonelata peshë kekur, metalik beton dhe me materialin e përdorur . Këtu ka fije dyshimi ,duke mos përjashtuar edhe inkriminimin e shteteve arabe në bashkëpunim me faktorin xhihadist në Shqipëri- Kosovë .
Kolosin dhe luftëtarin Skënderbeun nga urrejtja armiqtë u përpoqën ta përdhunonin , figurën që krijoj identitetin shqiptar nga të gjitha kohërat! Me këtë vandalizëm e nxisin dashurinë edhe ma të madhe ndaj Skënderbeut ,po edhe ndaj figurave tona kombëtare! Qofshin të mallkuar armiqtë qe i mihin varrin e Shqipërisë!
Kjo është punë e ish pushtuesve tanë me rastin e të nuhaturit në mbeturinat e ekstremizmit islamik, provokator të cilët kanë kohë që e ofendojnë heroin kombëtar shqiptar me simbole të tilla. Fantazi të kësaj natyre mund të jenë të dirigjuara nga Fatos Lubonja antishqiptari i përbetuar, Olsi Jazexhi, Fuad Ramiqi ,Milazim Krasniqi “Profesor në Universitetit e Kosovës”, Gëzim Kelmendi “Deputet në Kuvendin e Kosovës, Shefqet Krasniqi degjenerues dhe propagandues i ekstremit islamist , Nexhmedin Spahiu i përzier me gjak të huaj ,Fatmir Latifi hoxhë në Mitrovicë ,Irfan Salihu hoxhë Prizren provokator ndaj emancipimit të femrës shqiptare etj . Këto qelbësira antishqiptare në bashkëveprim me qarqet e Beogradit të Athines , Moskes dhe rrjetës se xhihadit islamik të cilët kanë komplekse dhe friken ndaj shqiptarëve si komb unik . Prandaj këta pikën e dobët e gjejnë të përçarja përmes fesë të shtresa ma e pa shkolluar e popullit!!!
Cilët faktor janë që armiqtë po i frikësohen popullit shqiptar ;1. Frika e bashkimit,gjë që do e rriste forcën tonë dhe do na bënte superior edhe ushtarakisht ndaj grekut, serbit, maqedanit dhe malazezëve që na i kanë grabit tokat tona dhe sot kësaj dite vëllezërit tanë nuk kanë të drejtë përdorimi, as gjuhe as kulture as flamuri.
2. Xhelozia ndaj historisë dhe origjinës sonë pellazge që dita ditës po gjurmohet trungu i ynë si bazë e qytetërimit botëror . Nuk i pëlqen e vërteta dhe fakti që ne jemi populli me i vjetër në Evrope. I tmerron flamuri ynë kombëtar kuq e zi .
3. I tmerron fakti qe figura me e larte e asaj kohe në Evropë ishte ,Skënderbeu, shqiptar dhe jo grek e serb qe mbrojti edhe pjesët e Evropës nga barbaria osmane.

Përçarja , tradhtia si synim i vëllavrasjes nder shqiptar për ta fituar betejën e tyre, turp për klasën politike të degjeneruar pas korrupsionit duke e lenë atdheun poligon të manovrimeve të armiqve tanë me mercenarët e pa identitet?
[color:156c=rgba(34,30,31,0.729412)]Po ju sjell edhe një gjë me rendësi, kur një personalitet bullgar e pyeti Shahin Kolonjen, ky që drejtonte gazetën”Drita” në Sofje duke i thënë”A e dini se Shqipëria ka shumë armiq dhe ju do të kini shume vështirësi t’i dilni zot çështjes suaj”?.
-Ai ju përgjigj:”.
-Që Shqipëria ka pasur gjithnjë shumë armiq.-Këtë e dimë;që ka ende shumë armiq prapë këtë e dimë,por që neve jemi mësuar të luftojmë dhe t’i mundim gjithnjë armiqtë dhe këtë e dimë”"Kali i Trojës ” si histori e dhimbshme po përsëritet në vatrat e popullit shqiptare duke u konsoliduar ne veprimtarinë diversante dhe militante të orkestruara nga të huajt për ta realizuar përçajnë shqiptarët ,se vetëm ashtu mund te fitojnë këta , siç kanë fituar edhe në të kaluarën, turp për klasën politike të degjeneruar pas korrupsionit duke e lenë atdheun poligon të manovrimeve të armiqve tanë me mercenarët e pa identitet?.
Mos vallë kjo histori do përsëritet pas 3000 vjetësh në trojet tona pas Kalit të Trojës . Atëherë ku ta çojmë gjakun e derdhur për kaq shekuj me radhë për liri apo robëri?. Përse luftuam? Ta kemi edhe një Kali të Trojës edhe sot ndër shqiptare apo ???.
Nga ky fenomen qe po na përcjell edhe sot me fatkeqësitë e kombit me përçarje , dhunë denigrim , mosmarrëveshje vëllavrasje , korrupsion , tradhti antikombëtare po ju sjell vargjet e Pashko Vasës me një shkëputje nga poezia “O moj Shqipeni”:

O MOJ SHQİPENİ

Kur ka lidhe besen burri i Shqypnise,
I ka shti dridhen gjithe Rumelise;
Nder lufta t’rrebta gjithekund ka ra,
Me faqe t’bardhe gjithmone asht da.
Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem perdhe,
Shkon bota sipri, me kambe, te shklet
E nji fjale t’ambel askush s’ta flet.
Si mal me bore, si fushe me lule
Ke pas qene veshun, sot je me crule,
E s’te ka mbetun as em’n as bese;
Vet e ke prishun per faqe t’zeze.
Shqyptar’, me vllazen jeni tuj u vra,
Nder nji qind ceta jeni shpernda;
Sa thone kam fe sa thone kam din;
Njeni:” jam turk”, tjetri:”latin”
Do thone: ” Jam grek”, “shkije”-disa tjere,
Por jemi vllazen t’gjith more t’mjere!
Priftnit e hoxhet ju kane hutue,!
Per me ju damun me ju vorfnue
Vjen njeri i huej e ju rri n’voter,
Me ju turpnue me grue e moter.I madhi Pashko Vasa ka bërë një sinkronizim të asaj periudhe që Shqipëria nuk mbeti asnjëherë pa njerëz injorant , bashibozuk,dredharak, abuzues, mizor, maskara, , mëkatar, çrregullues, demagog,cinik, rrugaç, skandaloz, deformues, intrigant, zuzar,faqezi, devijues, matrapaz etj. Serbet, siç thonin pleqtë, e thernin derrin dhe e hidhnin ne oborrin e xhamisë dhe përhapnin fjale se këtë e bënë shqiptaret e besimit katolik, pra nxitnin sherrin ndër fetar mes shqiptarëve!
Edhe ky përçudnim i Gjergj Kastriotit duhet kërkuar të armiqtë tonë të përjetshëm:serb, grek,maqedonas, pse jo edhe turq, ose “islamist” radikal qe financohen nga Beogradi e Moska.


[color:156c=rgba(34,30,31,0.729412)]-Tradhtia dhe spiunimi nuk janë fenomen i panjohur për shkencën, regjimet dhe shtetet e botës. Tek shqiptaret sikur ka mbetur një lakmi patologjike nga trashëgimia otomane qe sundoj 500 vjet mbi këtë popull .Tradhtia ,spiunimi dhe bashkëpunimi me ish pushtuesit sikur ka nxënë vend ma tepër në shtratin e kombit shqiptar!?.Si shembull marrim shkakun e lakmisë dhe të përfitimit. Sulltan Sylejmani ja preu kokën babës së vet për të hipë në postin e frontit !!!.Shembull i dytë është Hamza Kastrioti ishte nipi dhe bashkëpunëtori më i ngushtë i Skënderbeut , i cili e humbi shpresën për t’i zënë vendin ungjit të vet, kur këtij i lindi djali trashëgimtar, kaloi në anën e sulltanit e tradhtoj Skënderbeun . Ai udhëhoqi trupat në mbështetje të osmanëve kundër Skënderbeut në 1457.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi