AGIM GASHI:GJYLISHA PASH NANEN TANE

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI:GJYLISHA PASH NANEN TANE

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jan 15, 2014 4:05 pm

AGIM GASHI:GJYLISHA PASH NANEN TANE

Gjylishah pash nanen tane, 
Hajt ta vnon nana do kanë.
O sun vi e dashnja nanë,
Jam e smutë spo muj me folë
Se m´ka ra veremi n´goje.

Gjylishah pash inxhen tane
Hajt ta vnon inxhja do kanë.
Jo moj inxhe smuj me ardhë
Se mu shpirti mu ka kallë
E prej sodi jau baj hallall.

Gjylishah pash babën tan
Lej ti shoqet të vnojn´ kanë.
Jo nuk muj i lumi babë
Veq ti mu ma ban hallall
Se mushkritë babe mu kan kallë.

Spaska gja o ma mjerim
N´vend t´duvakut me veshë qefin.
Në vend t´gjerdekut me i ba vorr,
Në oborr po nën atë bli
Nanë e babë me i kajt përmbi.

Po na vin krushqit te dera
Na u ba dimen pranvera.
U ndal kanga dhe tupani
U vyshk n´bashqe tulipani
Veremi t´zezë jeten na e bani.


E mbledhur dhe e përpunuar si dhe e kënduar 
Që nga viti 1969

Nga arhiva ime


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi