Publikohet lista e ish të burgosurve të “Goli Otok-ut”

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Publikohet lista e ish të burgosurve të “Goli Otok-ut”

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jan 09, 2014 8:56 pm

Publikohet lista e ish të burgosurve të “Goli Otok-ut”Në arkivin shtetëror të Kroacisë gjendet lista me emrat e të gjithë të burgosurve të internuar sipas linjës së byrosë informative, të cilën e ka bërë “UDB-ja” federale. Në atë listë gjenden emrat e 16.101 të burgosurve dhe të paraburgosurve.
Sipas listës, në të gjitha kampet e “Informbyro-së”, totali i njerëzve të vdekur në mënyra të ndryshme (vrasje, vetëvrasje, vdekjes natyrale ), është 413 njerëz. Numrat e rreth 16 mijë njerëzve të botuar në literaturën shkencore në lidhje me këtë temë, janë përmendur shumë kohë më parë, e cila konsiderohet fushata brutale e regjimit komunist kundër anëtarëve të arrestuar të opozitës pro-sovjetike.
Burgi ose kampi Goli Otok dhe trajtimi i të burgosurve në kamp, kanë mbetur njollë e zezë e shoqërisë jugosllave.
Në këtë burg kanë vuajtur dënimin kryesisht ish të burgosurit për vepra kriminale, por nuk janë kursyer as ata për çështje politike.
Madje, Adem Demaçi, Teki Dervishi dhe Shefqet Jashari - Strofci kanë kaluar një pjesë të vuajtjes edhe në Goli Otok, ndërsa edhe ish të burgosurit tjerë politikë nga Kroacia, Bosnja, Maqedonia kanë qëndruar në atë që quhej ‘ishulli famëkeq’ i ish Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë.
Listën e plotë e ish të burgosurve mund ta gjeni në,noviplamen.netavatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi