Shaban Cakolli:NUK RRËNOHET SHKËMBI I VJETËR

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Shaban Cakolli:NUK RRËNOHET SHKËMBI I VJETËR

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Dec 18, 2013 12:22 pm


 
NUK RRËNOHET SHKËMBI I VJETËR
 
Shkruan:Shaban Cakolli
 

 
 
Është ky burrë me plis të bardhë
Një poet,e një këngëtar

Burrë i fisit,i oxhaqeve
Që u këndoj,pajtimit të gjaqeve
zërin të çiltër si fije mëndafshi
Ati i thonë,Agim Gashi
nëpër komb shuajti ngatërresen
krah për krah me Anton Çetën
Mësues i shkathët,sikur shpata
Edukoi shumë gjenerata
Kurrë se kërrusi,gjoksin as shpinën
Pasuroi Radio Prishtinën
Me këngë të pasura sikur gurra
i këndoj kombit,shumë figura

I la vepra kombit dhe veti
dej sa e ndoq,sllavo-pushteti
kur e muar atë rrugë kurbeti
veprimtarë tuboj rreth veti
se pushteti keq gaboj
shpirtin kurrë s´ja okupoj
me një penë e një sharki
na i frymëzoi brezin e ri
u ndezi zemrat,atdhedashuri
Diçka s´ndalet gjithë përsëritet
Ikën koha,ikën vitet
Por ti çke or burrë i ngritur
Pse më rri ashtu mërzitur?
As nuk flitet,as s´besohet
Agim Gashi,nuk ligështohet
merr një laps,e lëro në letër
bëne jetën kryevepër.
Merr sharkinë këndoj Kosovës
sikur ishe nxënës i shkollës
Sa do Zoti vazhdon jeta
Ti ndërton me fjalë e vepra
ke bërë vepra,e do të bësh plot
do të jetojnë,për jetë e mot.....
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Shaban Cakolli:NUK RRËNOHET SHKËMBI I VJETËR

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Dec 18, 2013 4:00 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi