AGIM GASHI:NJË DHURATË PËR FESTAT E FUNDVITIT

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI:NJË DHURATË PËR FESTAT E FUNDVITIT

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Dec 03, 2013 1:41 pm

AGIM GASHI
 
 
NJË DHURATË PËR FESTAT E FUNDVITIT
 
 
 
Margarita e Hazir Ferizi
 
 
 
Dje në posten time mbërrini një letër nga Zvicra. Atë e dergone Margarita Ferizi Sereqi e cila kishte shprehë dëshirën që për festat e fundvitit të ndaj nga buxheti i saj familjar 60 euro e të mi dergon mua. Hapa letren dhe e lexova. U mallëngjeva dhe ndjeva dhimbje që Margarita paska humbur shokun e jetës së saj para një muaji. Hazirin smundi ta ndal asnjë furtun. Gjithmonë ishte në sherbim tëatdheut.
Shfrytzoj rastin që ti shprehi ngushllimet e mia të sinqerta për njeriun i cili çdo gjë ia dhuroi atdheut pa u ndal deri në vdekje. Ai ishte një njeri i mrekullueshëm e me zemërtë madhe.
 
Margarita pos dhimbjes së saj që shprehte për shokun e jetës së saj Hazrit, ajo mua më shprehte shërim të shpejtë dhe ndër të tjerat shkruante: „ Këtyre pak fjalëve ua bashkangjes edhe urimet për festat e nëntorit dhe ato të fundvitit. Qofshi inderuar dhe i rrespektuar për jetë.
 
Kjo grua bujare dhe me rrënjë nga familja e Sereqëve, mua më bëri të ndjehem krenar që kombi ynë ka akoma gra e burra të tillë që mendojnë për mikun, të sëmurin e të varfërin.Humanitetin dhe bujarinë shqiptare akoma po e mbajnë të gjallë pak njerz, sa mos me u fik i tëri. Besoj se do të rikthehemi ashtu si ishim dikur, dhe si është Margarita do të bëhemi më shumë për ti gëzuar sofrat e shumta të varfërish në token e Arbërit. Mirë do të ishte ta zhdukim plotsisht këtë plagë të popullit dhe atdheut, por derisa qeveritarët tanë janë zhytur në korrupcion e hajni, sbesoj që do të kemi kthesa të shpejta.
 
Ju falemnderit Margarita Ferizi Sereqi e Zoti Ju ndihmoftë.
Njerzit që kanë rrënjen bujare, gjithmonë do të jenë të tillë!
 
Me rrespekt
Agim Gashi-Gjermani
Fleming str.25
52353 Düren

Letra e Margarites
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi