AGIM GASHI:ABDULLAH KONUSHVCIT NË IKJE (1958-2013)

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI:ABDULLAH KONUSHVCIT NË IKJE (1958-2013)

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Dec 01, 2013 3:50 pm

AGIM GASHI

ABDULLAH KONUSHVCIT NË IKJE
(1958-2013)

 


 
Dull bre burr i pendës
Pse ike 
Kush të ka hidhëruar
Dashtë të kemi të gjithë 
I vaçant ishe në varg e në jetë
Burr i butë e i urtë
I varfër dhe i mbushur ndershmëri

Kishe në mendje shumë plane
Për shumë studime e shumë libra
Pse i le në gjysmë
Të varfër të patëm
Por ti pasurove një komb
Një atdhe
Sa ishe gjallë 
Nuk të nderuan 
Të injoruan
E ti poet i vargut të shqipës
Protestove me vdekje
Edhe pse jetën e dashte
Këngë i thurre
E tani në ikje
Për tu bërë dhe

Mos tu ndalt vargu as në amshim
Dull poet i kombit
Dhe poeti im


01.12.2013
Düren
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi