Nga libri i Sabit Rrustemit "MOS E LËSHO SHARKINË PREJ DORËS"-Rrahim Sadiku dhe Sabit Rrustemi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Nga libri i Sabit Rrustemit "MOS E LËSHO SHARKINË PREJ DORËS"-Rrahim Sadiku dhe Sabit Rrustemi

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Nov 12, 2013 7:09 pm

Nga libri i Sabit Rrustemit "MOS E LËSHO SHARKINË PREJ DORËS"-Rrahim Sadiku dhe Sabit Rrustemi

 
 

Rrahim Sadiku
 
 
 
Rrahim Sadiku
 
 
KOHË E SHQIPËRISË


Grishja e vazhdueshme,
Vargje t
ё gё
zueshme,
Hapin shteg p
ёr kёngё
,
Zemra sikur b
ёhet tel i ҫiftelisё!

 
E t’ia nisim, o!
Terr e ag drit
ё
,
Nat
ё nuk ka ndёne,

Shkёlqim hyjnor shtёpisё!
 
Bukё e kripё e zemёr
Me ndonj
ё gotё shoqё
ruar,
N
ё kёtё botё tё
 madhe
Shkojm
ё duke kёrkuar!

 
E t’ia nisim,o!
Me k
ёngё kreshnikё
rie,
K
ё
sajtoke ngulitur
Themele Ilirie!

 
Zemra sikur bёhet tel i ҫiftelisё!
Bukuri hyjnore
Dukje p
ё
rrallore
Ja, si hapet koh
ё e Shqipёrisё!

 
 
“O NJI KËTË KANGË…” VJEN E OSHËTINË

K
ёrkimi pёrdridhet dhembejeve e shqetёsimeve,

Me kёngё numёrojmё gjurmёt e fatit,
Kemi hyr
ё njё dere ku madhё
shtorja pret,
Fillim e mbarim veshur petk lirie!

 
Koha le tё shkojё si e ka rrjedhёn,
Qenia jon
ё ngulitet fuqishёm nё tё
,
Kemi arritur edhe t
ё pa arritshmё
n:
Atdheun veshur me pranver
ё dashurie!

 
“O nji kёtё kangё…” vjen e oshёtinё,
Me zemr
ёn bёrё besim e kuptim qё
ndrese,
T
ё gjitha ia kemi falё tokёs stё
rgjyshore,
Mir
ёnjojen e thellё ruajmё kudo nё vete.

 
.
Sabit Rrustemi
 
 
Sabit Rrustemi
 
VEÇ KËNGA…

Ai rapsod m'lue prej malli
U shkund ëndrrash
Dhimbjet i kalli
Sepo e thërret Vendi
Pa Sharki s'bëhet Kuvendi
 
Tash po niset për Dardani
N'emër t'Kombit për Nji Shqipni
 
E,kush s' ia prishë qejfin atij
 
Cilëndo këngë prej gjuhe nxjerr
Historinë mes telash tjerr
 
Edhe atë dashuri që ndizet si votra
Si e jonë motra
 
Paj veç kënga
Në na heqtë shkrumin
Në e kthejlloftë lumin
 
Mespërmes trupit gjarpëron
Valë e zërit tënd
Kthjellon
 
 
KA VDEKË AJO VDEKJE

 
Po thonë ka braktisur dhomën e miqve
Ka dalë tej faqes virtuale
Është shtrirë n'spital po thonë
Pa sharki n'pixhama po rri
Me i dhimb të t'zezë
Që e therrë bri më bri
 
Po thonë
E çka s'po thonë
Pa le të thonë
Të thënat si gjithmonë
Vrimave t'veshëve përbirojnë
E qafën thejnë
 
Nuk ju besoj
Pa edhe ashtu në qoftë
 
Po ka vdekë ore
Ka vdekë ajo vdekje
Që atë burrë mund ta nënshtrojë
 
Çiljani derën
E shihni
Si del e niset ngadal
Për tek ai majemal
 
Në thikë të qiellit
Atë këngë
Edhe i herë ta këndojë
 
Telat e sharkisë zërin ia kërkojnë

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi