AGIM GASHI:ÇKA TË BAN PLEQNIJA E SHKRETË

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

AGIM GASHI:ÇKA TË BAN PLEQNIJA E SHKRETË

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Oct 27, 2013 5:04 pm

AGIM GASHI:ÇKA TË BAN PLEQNIJA E SHKRETË

O kur isha nji vakt i ri
Qitsha ksulen me nji sy

N´dorë gjithmonë nji çifteli
Tuj i knu t´shkretës dashni
Me çibuk duhan tuj pi
Çikave treja tuj ua ba me sy
Eh sa zemrat i kam thy

E ma von kur pak u pjeka
Nga dashuniçkat u trehjeka
Me kmish t´bardh e kravat me lule
Me çika t´reja t´veshuna n´kule
Her te lama her te mullini
Hiq skem ndi me i dal dhe timi

Tash kur erdhi në der pleqnia
Me ka kap si me t´zan rakia
Mi ka marr kto ment e mia
Se ato zemra që jan thy
Asnja ma sdon me u kthy
Ndersa unë zemren prush
Çka i ban veti sta ban askush

Si me u kthy te plaku i shkret
Gja ma n´trup smë ka mbetë
Edhe flokët më kan ra
Jam qorrue smuj gja me pa
A asht çik a vejushkë
Nuk po zbraz e shkreta pushkë

Me tri kambë tuj kalërue
Spo më bindet ma askush mue
Jam ba si me u tranue
As sharkis ma smuj me i ra
Me më ndigjue askush ska
Po as gishtat ma smuj me i lue
Dora e djatht mu ka tha mue

E si ishte kjo jetë virane
Disa shnosh disa si krane
Por pleqnija kur kur vjen te dera
Po ta mshilke shpijen me therra
Dashunohuni sa jeni të ri
Se dashni askush su ngi

27.10.2013
Düren A.G.

 
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi