Agim Gashi: Lavdi veprës së Kadri Manit-Një vit pa Kadriun

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Agim Gashi: Lavdi veprës së Kadri Manit-Një vit pa Kadriun

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Oct 10, 2013 4:14 pmAgim Gashi: Lavdi veprës së Kadri Manit-Një vit pa Kadriun!
Kadri Mani lindi më 23 janar 1937 në fshatin Makresh i Ulët, Bashkia e Artanës.
Shkollën fillore, katër klasë i kreu në vendlindje, ndërsa prej klasës së pestë mësimet i vijoi në fshatin Perlepnicë duke përfunduar klasën e tetë privatisht në Prishtinë dhe Gjilan. Shkollën e mesme ekonomike pa shkëputje nga puna, si arsimtar përcolli rikualifikimin në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Prizren, u diploma në Fakultetin Filologjik në drejtimin Gjuhë dhe Letërsi Shqiptare në Universitetin e Prishtinës më 2.7.2003.
Për Master, u regjistrua ne vitin shkollor 2005, ku edhe dorzoi temën: Neologjizmat në gjuhën shqipe dhe e kreu me shumë sukses.
Kadri Osmani-Mani, bashkë me vëllëzërit dhe kushërinjtë e tij që nga viti 1949 -1990 mbi 100 vjet kanë vuajtur nëpër burgjet serbe për lirinë e çlirimit të atdheut nga thundra e armikut karüpatian. Kadriu nga 25 vite që ishte i dënuar i vuajti 17 vjet burg të rëndë.
Pas lirimit nga burgu më 1990 në Kosovë atij nuk i del askush në ndihmë, në familje nuk i punonte askush. Detyrohet të shkojë në Shqipëri, por edhe nga frika se do e mbyllin përsëri forcat e okupatorit serb. As atje nuk e gjen ngrohtësinë e shtetit shqiptar, “si kopsht me lule” që i kishin thënë derisa ishte në burg për Shqipërinë. Largohet nga Tirana dhe strehohet në Zvicër për disa vite, punë nuk gjen se ishte në moshë, mbase merr një ndihmë sociale nga organet zvicërane sa për të jetuar. Qëndrimin në Zvicër si mërgimtar nuk e deshti dhe pas lufte u kthye në atdhe.

Ka të botura shumë libra e ndër to janë:

• NËNË TEREZA E SHQIPËRISË • 50 VJET HISTORI GJYSMË E HUMBUR- PËRGJIGJE ME LIBËR NË LIBËR

• Shqiptarët janë atje(versioni 1); (versioni 2)
• Romani: Nuset tona, më vonë edhe idramatizuar etj.
-Botonte Revistën „Shqipëria Etnike“

Më vjen keq që spo mundem ti dhë lamtumirën e fundit. E kisha mik shtëpie, mik zemre e mik besimi. Për shumë gjëra më pyeste dhe i dëgjonte mendimet deri në fund. Edhe unë e pyesja dhe nuk pritonte të më jepte shpjegime, mësime e këshilla. Më shumë e donte atdheun se sa vetveten e tij. Mbi 17 vjet burg për atdheun, i sëmurë edhe nga zemra dhe përsëri sulmohej nga ata që nuk ia duan të mirë as atdheut. Kadriu ka hy në analet e historisë së kombit me veprën e tij. Të kota ishin dhe do të jenë tentativat për të kundërten.LAVDI VEPRES SE MR. KADRI MANIT!

Agim Gashi
Düren – 09-10-2012

 ________

Agim Gashi

Poezi me poezi-Kadri Mani e Agim Gashi-Në shenjë nderimi për mikun Kadri!
Në mars të vitit 2009 miku im Kadri Mani ma kishte shkruar një poezi.Pa përtesë ia ktheva me poezi.Ishte knaqësi për mua që Kadriu pas disa vitesh që nuk ishim parë, edhe pse komunikimet i kishim çdo ditë me letra ose telefon, më drejtohej me poezi.Ai dinte ta nderonte mikun!
Në shenjë kujtimi për Patriotin tonë Mr.Kadri Manin dëshiroj që ti ripublikoj këto vargje!

Kadri Mani

KUR KËNDON RAPSODI

Këndon Agim Gashi duke qesh,
E zemrat tona çohen peshë!

Këndon Agimi me afsh nga zemra,
Na i dridh ndjenjat nga tepja te thembra!

Qet me duar e deklamon,
Zemrat tona fort na i gëzon!

Një përulje në shenjë nderimi,
Ne galdojmë nga gëzimi!

Te përmendorja e Kryetarit,
Ia lëmon fijet e barit!

Të kanë sha bre Kryetar,
Do hajvanë e do gomarë!

Fijet e barit te koka ia lëmon,
Në këngët e veta e përjetëson!

Gjithmonë në zemra do të mbajmë,
Një pjesë të borxhit mbase ta lajmë!

Këndon Agimi nga hareja
Sëpari kombi e pastaj feja!

Sëpari lufta brenda shtëpisë
Pastaj kundër Serbisë-Greqisë!

T’i pastrojmë ndjenjat nga mëria
E na bashkohet Toplica e Çamëria!

E kush ndahet nga kopeja
E ha ujku e vrraftë rrufeja!


Përgjigje me këngë z. Kadri Manit

Agim Gashi

Mikut tim Kadri Manit

Më erdh një letër nga Prishtina
Këtë merzi gëzim ma bani,
Me pastërtinë e shqiptarit
Ma kishte shkruar Kadri Mani.

Miku im Ti Kadri Mani
Njëzet vjet në kazamate,
I kalove e s’u dorzove
Shqipërisë me i sjellë fate.

Të njoh mirë o miku im
Ta njoh zemrën, ta njof nderin,
Disa tipa prapë të shajnë
Për së gjalli me t´pru ferrin.

Sa mashtrohen dallkaukët
Vetëtradhëtohen pizivengët,
Kadri Mani është si rrapi
Din ta ruaj nderin dhe mendjen.

Të kanë sha shkijet në burgje
Po të shajnë sot rrugaçëria,
Mos ki dert o miku im
Me ta s’ka t´bëjë shqiptaria.

Janë kta tipa pis në shpirt
Pis në gojë e pis në zemër,
Qëndro kokëlartë o Kadri Mani
Kur të shajnë të rrisin n´emër.

Ma ke këndu këngën me shpirt
Ma dërgove në kurbet t´zi,
Se e din çka është mërzia
Më ke gëzue sikur fëmijë!

Çdo mëngjez pa ague dita
Zgjohem unë dhe puth flamurin,
Harta n´gjoks e Arbërisë
Ma shton jetën e ma ndrit nurin.

Shokë e miq unë i kujtoj
Që Arbërisë ia ngritën namin,
Një ndër ta je edhe Ti
Miku im o Kadri Mani.

T´përshëndes atje n´Prishtinë
Dhe ta jap një porosi,
Çoj dy lule mbi varr t´Rugovës
Atje lart në Velani.

Se pushon atje kombëtari
Që i dha jetë shqiptarisë,
Atje flladi ja përkthel ballin
Me puhizë të Dardanisë.

Dhe n´Prekaz me i çue dy lule
Lule t´kuqe all bozhur,
Gjaku i derdhun i Bacë Ademit
Në këtë jetë s´harrohet kurrë.

Dhe me dalë n´maje t´Gërmisë
Ma përqafo Nënën Shqipri,
Përqafimin jepjau zogjëve
Le t´ma binë në kurbet t´zi.

T´falemnderit miku im
Dhe të fala të çoj Ty,
Hudhe fjalën n´tokë të Arbërit
Të mos ketë më hasmëri.

Thuej kësaj toke si lulëkuqe
Bëni dasma e merrni nuse,
Dhe gëzoni vatrat tona
E mos çoni më n´varr kufoma.

Mos varrosni gra e burra
Mos ma humbni gjakun tim,
Mos i vrisni n´pusi njerëzit
E me u rritë fmija jetim.

Eshtë kjo plagë që na rëndon
Eshtë kjo plagë që peshë na çon,
Eshtë kjo plagë e ndytë sa s’ka
Kur po vriten vllau me vlla.

Këto fjalë ti çoj nga zemra
Dhe nga shpirti që s’ka qetësi,
Me t´pa mirë ty miku im
Dhe të bukurën shqiptari.

Düren, më 18 mars 2009

Me Bacën Kadri kam komunikuar shpesh. Kam shumë letra të cilat duhet nxjerrë por ja që edhe mua smundja po më mundon.

Ja letrat e fundit:

KADRI MANI
agim gashi 19.06.2012
An: Kadri

I dashur Baca Kadri,
Kam pas dëshirë të të vizitoj por nuk munda.
Neser kthehem në Gjermani duke të dëshiruar Ty dhe familjes sate shëndet e lumturi.
Me rrespekt Agimi!

agim gashi
Nächste E-Mail
Vorherige E-Mail
RE: Kadri Mani/Mesazh‏
agim gashi 11.06.2012
An: Kadri
Bild von agim gashi

Idashur Baca Kadri,

Unë spo kuptoj fare për çkabëhet fjalë. Gjendem në Lipjan dhe tani hyra pak e hasa kete leter të Juajen por spo kuptoj fare për çka bëhet fjalë. Unë me Bajrushin kam folë para disa ditësh në FB e jo më.
Të lutem ma shpjego se për çka është fjala!
Me rrespekt Agimi!

From: kadrimani@hotmail.com
To: sharkia_323@hotmail.com; bajramv2002@yahoo.com
Subject: Kadri Mani/Mesazh
Date: Mon, 11 Jun 2012 12:32:13 +0000

I dashur Agim  Gashi, Rabitin nuk e kam këtu, është në Shëngjin... Vrapova te zotni Bajrush Morina, as ai nuk qëlloi aty! Nëse në ndërkohë është kthyer, unë po ia lë lidhjen: 049.877-722.- afër Shtëpisë  së Sëndetit në  KOdrën e Dieelit.

Kadri Mani´

KADRI MANI

agim gashi 19.06.2012
An: Kadri

I dashur Baca Kadri,
Kam pas dëshirë të të vizitoj por nuk munda.
Neser kthehem në Gjermani duke të dëshiruar Ty dhe familjes sate shëndet e lumturi.

Me rrespekt Agimi!KËNGË PËR KADRI MANIN

 

Vjen një lajm e më trondit

Vjen një lajm gojën ma ngrin,

U  shkym ylli i Kosovës -

Kadri Mani në Prishtinë.

 

A e njeh ti Kosovë trime

Atë burrë t'urtë e guximtar,

Që për ty e shkriu jetën

Kadri Mani luftëtar.

 

Kot Serbia ndërton burgje

Kot të vjen pas policia,

Kadri Mani burrë mbi burra -

Zani yt asht vetë liria!

 

2

Kush po del ne ballë t'Kosovës

Kush po hyn në luftë i pari,

Nuk pret lutje nuk pret thirrje,

Kadri Mani - atdhetari.

 

Me këtë kangë të zemrës sime

Të kujtoj unë ty me mall,

Ku i ka trimat Kosova

Kadri Mani trim i rrallë.

 

Kot Serbia ndërton burgje

Kot të vjen pas policia,

Kadri Mani burrë mbi burra -

Zani yt asht vetë liria!
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi