PËRPARIM HYSI: HIQU RURIT, MIKU JEM

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

PËRPARIM HYSI: HIQU RURIT, MIKU JEM

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jul 18, 2013 6:51 pmPËRPARIM HYSI: HIQU RURIT, MIKU JEM
(Letër në vargje nga miku Përparim Hysi nga Tirana)

Hiqu Rurit, miku jem
Se nuk ka kund si Atdheu
A digjon se çfarë po të them:
-Në  Kosovë je bash Anteu.

Sa  e prek me kambë tokën
Bahesh dy herë ma i fortë !!!
Të tanë jetën e ke kokën
Në Kosovë, o Bacalok!

Sot asht zi e nesret zbardhet
Kohët  e mira veç vijnë pas
Mos i derdh mbi Rur hallet
Mos u ba , o mik, me plas!

Jo. E mira tash nuk dihet
Se Atdheu asht në vrap
Nesër kthielltas do të shihet
Dhe secili do marrë hak.

Do shkoj haka tek i zoti
Historia mban shënim
Më nga syri s'do bjerë loti
Më digjon, o miku im.

Ç'të ka ndodhur, shkrueje në ranë
Dhe të nesërmen prit buzëqeshur
S'ka në Rur (as babë,as nanë)
Ku ke lerë, mirë dhe i vdekur.

Ndryshe, je si mallkim
Mu si gur i rrokollisur
Ma digjo fjalën, Agim!
Se jam plak, goxha i thinjur !

Ditë të bardha dhe,përkohësisht, në Rur! S'ka më të ambël se buka e vëndit.

Përqafime,
Përparim  Hysi
Tiranë, 17  korrik   2013
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: PËRPARIM HYSI: HIQU RURIT, MIKU JEM

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jul 18, 2013 7:45 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: PËRPARIM HYSI: HIQU RURIT, MIKU JEM

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jul 18, 2013 7:53 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: PËRPARIM HYSI: HIQU RURIT, MIKU JEM

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi