Agim Gashi:KURR STË HARROVA

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Agim Gashi:KURR STË HARROVA

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jun 15, 2013 5:19 pm

Agim Gashi:KURR STË HARROVA

Ti ishe shpresa ime
Ti ishe dashuria ime
Ti ishe malli im
Ti ishe jeta ime
Ku je sot


Të njoha një ditë 
Në motet e shkuara
Atje lart në Gërmi
Kur lindi një dashri
E madhe sa vetë bota
E vlefshme sa vetë jeta
E ëmbël si mjalti
Dashuri me zjarr
Dashuri që ndriqonte shpirtrat
Si flaka e Olimpit
Duart u shtrënguan
Zemrat u dashuruan
Buzët u bashkuan
Unë e ti ishim
Zoti i një dashurie të vërtetë

Asnjë ditë
Asnjë orë
Asnjë minut
Asnjë sekondë
Atëherë nuk na ndante 
Mua edhe Ty
Ishim një
Një krenari
Kush e besonte o Zot
Shëndrrimin në marrëzi

Një natë shpërtheve ti
Me vrushkullin e dashurisë
Mu vërsule si luaneshë
Atë natë dashte të më përbish të tërin
Të më shkyesh në katerqind copa
Duke puthë 
Çdo pjesë të trupit tim

Atë natë më the
Ti je jeta ime
Ti je dashuria ime
Ti je i vetmi i kësaj bote
I vetmi i zemrës sime
Ti je malli im
Ti je pasuria ime
Ti je ylli im i pashuar
Ti je shpresa ime
Të tërat këto mi thoje
Duke më puthë pa ndërpre
Ishe e pa parë
Su ndale dot
Deri në yllin e mëngjesit
Ku je sot

II
Më ledhatove aq lehtë
Më lavdërove aq shumë
E dije se të dua pa hile
Oh Zot
Ajo ishte nata e fundit

Në mëngjesin e asaj dite
Më kishte marrë gjumi
Endërrova gjëra trishtuese
Dhe për një moment
Brofa në këmbë
Të thirra në emër
Ti tregoj ëndërrat 
Si gjithmonë në çdo mëngjes
Ah…trishtim
Parandjenjë
Zëri yt su ndi
Edhe pas thirrjeve të njëpasnjishme
Stë pash më asnjëherë

U enda në të gjitha dhomat
Të kërkova në çdo skutë
Derisa nuk munda më
U ula në tavolinën ku rrinim unë e ti
Karrika jote e zbrazët
Zbrastësi edhe në zemrën time
I shkreti unë
Rash në mendime

Sa kasha qëndruar ashtu se dija
Dikur papritmas pash
Se nën vazon e luleve
Kenka një letër
Dridhja kaploi çdo pore të shpirtit tim
Skisha guxim ta nxirrja
Parandjeva humbje
Parandjeva dhimbje
Parandjeva vetmi
Burgim në përjetësi

Dikur duke u dridhë
Nxora letrën tënde
Lexova i tmerruar
Kishe shkruar vetëm dy fjalë
Stë du më
Më kujtohet
Unë më sdija asgjë
Isha në kllapi
Duke fluturar qiellit
Për me të gjetë Ty
Stë pashë më kurr në jetë

III
Dëgjova shumë për Ty
Lajmëtarët e kqinjë
Çdo ditë më thërrisnin
Më tregonin për Ty
Se ti
Jeton diku larg
Me një pasanik
Larg larg nga unë
Dhe jeta ta kishte falë
Një djal
Ia kishe lënë emrin tim
E dija që akoma më doje
Por pse
Pse
E humbe të madhen dashuri
Për pasuri

Unë të dashta shumë
Të dua akoma
Ty stë kisha ndërruar kurrë
As me botën e tërë
Më shpërbleve me vetmi
E çka të vyen jeta
Pa dashuri

Një ditë do të takohemi
Në botën tjetër 
Në amshim
Edhe atje do të jetë vonë
Të duhemi përsëri
Mes meje e teje
Ndertove murin e ndarjes
Përgjithmonë
E unë i mjeri
Akoma të dua shumë


E di që unë stë bleva ari e diamant
Stë dergova në deti e liqene
Veturë stë bleva
Garderoben e kishe solide
Ushqimin e freskët pa kalori
Kishe nga unë plot e përplot dashuri
Asnjëherë tradhëti
Sa të lumtur ishim unë e ti

Tani ke shumë para
Ke ari e diamante
Garderobë nga moda e fundit
Ushqime ndër më të shtrenjëtat
Jaguar vetura plot
Shumë e shumë ke pasuri
Moj e mjera ti
Aspak ske dashuri

Njeriu pa dashuri
Si nëna pa fëmijë
Si fëmiu pa nënë
Si nata pa hënë
Nuk ka më të madhe pasuri
Se kur ka njeriu dashuri


06.10.2012
Düren-Brigjeve të lumit Rur


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi