Frau Dr.Beatrice Parthey, Dermatologin und Allergologin, Düren

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Frau Dr.Beatrice Parthey, Dermatologin und Allergologin, Düren

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 11, 2013 8:37 pm
AGIM GASHI
ÄRZTIN REINEN HERZENS
(Gewidmet Frau Dr.Beatrice Parthey, Dermatologin und Allergologin, Düren)

Ärztin im weißen Mantel
Dein Herz groß, wie der Monschauberg
Du eilst den kranken zur Hilfe,
Geschwind wie die Wellen der Ruhr.

Du kuriertest mich ganze zwölf Jahre,
Deine warmen Worte sind heilsam,
Du heilst Krankheiten, segnest Leben,
Leidende Herzen erfreust du sehr.

Dermatologin mit großen Wert,
Du machtest deinem Nahmen Ehre,
Besuche uns dieses Mal
In meinem Kosova, in unser Albanien.

Komm in die Heimat Mutter Theresas
Denn du gleichst ihr so sehr
Wir achten dich sehr, du schenkst Hoffnung
Ärztin Beatrice mit humaner Seele.

Du freutest dich so sehr über meine Transplantation,
Mein Herz erfülltest du mit Freude,
Madame Parthey, Gottes Segen,
Bei dir sehe ich eine große Heiligkeit

Diese Herzessworte, kleines Geschenk,
Habe ich in meiner Seele für dich geschnitzt,
Ärztin, den Segen Gottes mögest du haben,
Aus deiner Seele kommt nur Güte.

07.02.2013
Düren

Agim Gashi
DOKTORESHË ME ZEMËR T`BARDHË
(Kushtuar Zonjës Dr.Beatrice Parthey, Dermatologe dhe alergeologe, Düren)

Doktoreshë me mantil të bardhë,
Zemra jote bjeshkë Monchau,
Në ndihmë t´sëmuarve për t´iu ardhë,
Si rrjedha e pandalshme e Rurit-blau!

Më kurove plot dymbëdhjetë vjet,
Fjalët tua t´ngrohta, ilaqe janë,
Shëron sëmundjet, bekon jetë,
I qetëson zemrat që vuajtje kanë.

Dermatologe me vlerë të madhe,
që bëre Emër Nderi, o zonjë në mjeksi,
Të presim t’na vizitosh k´saj radhe
Në Kosovën time dhe tonën Shqipëri.

Eja n´Vendlindjen e Nënës Terezë,
Se ti aq shumë asaj i përngjanë,
Kemi shumë respekt, ti dhuron shpresë,
Doktoreshë Beatrice, me shpirtë human.

Shumë iu gëzove transplantit tim,
Ma mbushe zemrën me lumturi,
Madamme Parthey, prej Zotit bekim,
Unë tek ti e shoh një t´madhe Hyjni.

Këto vargje zemre, t´vogël dhuratë,
I kam gdhendur në shpirtë për Ty,
Doktoreshë, nga Zoti Ti paç uratë,
Nga Shpirti yt, buron veç mirësi.

07.02.2013
Düren
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi