ALEXANDRA ADAMI:PER AGIM GASHIN

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

ALEXANDRA ADAMI:PER AGIM GASHIN

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Apr 20, 2013 5:09 pm


ALEXANDRA ADAMI

PER AGIM GASHIN

Në shratin e dhimbjes,lag në Gjermani,
Fluturoi një flutur dhe erdhi tek ty…
Ngrije koken lart,syt hidhi nga xhami
nga larg erdhi flutura edhe tek ty ndali..


Të kam sjell urime ,edhe shumëëë dashuri,
hapma pak dritaren se do t´vij tek ty.
Nga pran nuk të njoha,po shum kam dëgjuar

edhe pse me dhimbje ishe gati për të më ndihmuar.


Me një pikë loti që rridhte nga syt,
më the bija ime ,ktu jam unë për ty.
Nuk ndihem mir,sot shkoj për spital
por është detyra ime rinin ta mbaj gjall.


Ndaj si flutur e bukur,kam ardhur sot tek ti
të të them nga afër se ke shumë dashuri
të të sjell urime thell nga zemra ime
dhe ti lutem Zotit sot unë për tyyyyy…


ALEXANDRA ADAMI-Të falenderoj bukuroshja e xhaxhit.Do të bëhesh poete e madhe.Në moshen 13 vjeçare shkruan më mirë se shumë tjerë!


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Sat Apr 20, 2013 5:22 pm, edituar 1 herë gjithsej
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ALEXANDRA ADAMI:PER AGIM GASHIN

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Apr 20, 2013 5:21 pm

Aleksandra Adami
(Nxënëse emigrante)E NGRIRË SI AKULLI

Dielli buzëqesh, njerëzia gëzon,
pranvera në rrugët e lulëzuara i fton,
por në një qoshe, diku e strukur
rri një çupë, nga njerëzit e zhdukur.

Ej, erdhi pranvera, vrapo si shoqet e tjera,
hap dritaret e zemrës, lere të fryj era!...
Por si e ngrirë në akull, ajo nuk lëviz,
sikur brenda saj, ka vdekur çdo qelizë.

Nuk mundet të shohë, as të dëgjojë,
se bota njerëzore me vdekje e dënojë.
Ajo ka vdekur edhe pse është gjallë
për jetën njerëzore nuk ndien më mall.

E vratë ju, që vetëm qeshni pas shpine,
si sorra të egra që i rrëmbeni ëndërrimet,
ju që është pak t’ju them keni zemër katile,
ju që bëni akull çdo shpresë, të asaj jetimje....
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ALEXANDRA ADAMI:PER AGIM GASHIN

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Apr 20, 2013 7:35 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ALEXANDRA ADAMI:PER AGIM GASHIN

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Apr 20, 2013 8:10 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: ALEXANDRA ADAMI:PER AGIM GASHIN

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi