SHKRUAN HATIXHE E SABIT BYTYÇI-USA-NJE NATE LUTJE PER RAPSODIN

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

SHKRUAN HATIXHE E SABIT BYTYÇI-USA-NJE NATE LUTJE PER RAPSODIN

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Apr 17, 2013 7:11 pm

SHKRUAN HATIXHE E SABIT BYTYÇI-USA

NJE NATE LUTJE PER RAPSODINHatixhe e Sabit Bytyçi
Familja Bytyçi nga Tropoja ka dekdaqë jetojnë në SHBA. Edhe pse kohë e gjatë jashtë atdheut, kjo familjeasnjëherë nuk u nda nga trungu dhe rrënjet e atdheut.
Te kjo familje shqiptaro-amerikane gjeten strehenshumë figura kombëtare duke filluar nga Presidenti Rugova, Dr.Sali Berisha,Tribuni Azem Hajdari, Tahir Zemaj, Tahir Desku, e shumë, shumë figura tjera tëpolitikës e artit shqiptar.
Edhe rapsodi nga Kosova Agim Gashi gëzon rrespektin ekësaj familjeje. Këngët e kënduara dhe vrgjet e shkruara jetuan dhe jetojnë tekzemrat e kësaj familjeje edhe pse me rapsodin e njohur nuk patëm rastin të takohemindonjëherë.Ka mjaftuat veprimtaria e Tij kombëtare, këngët për figurat tona epër pajtim gjaqesh, që ky njeri të jetë i dashur dhe i njohur për shumë e shumëfamilje shqiptare anë e mbanë atdheut dhe botës ku jetojnë shqiptarët.
Pasi dëgjuan se rapsodi i popullit Agim Gashipërballet me sëmundjen e rëndë të kancerit dhe se duhet ta bënte edhe transplantimine mëlqisë për ti shpëtuar së keqes, edhe ne ishim me dhimbjen dhe brengat etij. Për këtë arsye kjo familje vendosi ta organizoj një natë lutjeje përrpsodin dhe poetin Agim Gashin. Ftuam miqë dhe njerz bujar dhe data e lutjeveme organizim ndeje do të bëhej më 18.03.2013 në Restaurantin e familjes Bytyçii quajtur FIORINO RESTAURANTE e pikrisht në lagjen SUMMIT në NEW JERSEY.Filluanardhjet e miqëve. Edhe pse koha dhe furtuna e rrezikshme ndaluan shumë miqë tëmos mundin me ardhë, prapseprap në vendin e caktuar erdhën burra të mëdhenjë tëkombit, artit, biznesit e humanizmit. Aty erdhi Musli Qela e Rasim Hasanaj,Rrustem Geca, Hajdar Bajraktari e Elmi Berisha, Anton Raja e Gjok Deçkaj,Sherif Neza e Isa Ndreshaj, Astrit dhe i,Sejdi Bytyçi e Sabit Bytyqi, këngëtari i madh i trojeve të Arbërit Gëzim Nika,Ilir Bytyqi e Sadri Kortoqi....!Këtë natë u thirr me telefon edhe rapsodi epoeti ynë dhe me te bisedoi Elmi Berisha e Sabit Bytyçi.
Për këtë natë solidarizohen edhe miqët që dikur ndaninhallet dhe kafshaten sëbashku nga të gjitha trojet.Ishte edhe Naim Dedushaj icili me anë të telegramit përshëndet tubimin dhe rapsodit i dëshiron sherim samë të shpejtë.
Nuk ka ma knaqësi se sa kur luten shqiptarëtvllëzërisht, katolik e mysliman , pa hoxhë e pa prift por vetëm shqip për shëndetindhe mirëqenjen e rapsodit e poetit tonë Agim Gashit.U tubuan me emrin e tij,për emrin e tij, dhe për lumtturinë e tij.Kënduan sëbashkur këngë shqipe, këngëtë Agimit, u ranë instrumenteve derisa u skuqen edhe telat mu si i bie edherapsodi ynë, me dëshirat më të sinqerta miqësore, njerzore e vllëzërore që tëna bësh më mirë e të na vish edhe në Amerikën e largët, këtu përtej oqeanit kuderdhet djersa e loti shqipar për Kosovë e Shqipëri, për trojet e Arbërit qëakoma gjenden të ndara.
Rapsodi ynë gëzon rrespektin e mbarë shqiptarëve kudoqë janë sepse Agimi si këngëtar u këndoi të gjithëve por edhe si poet derdhivargjet e tij për të gjithë.Ky njeri me zemër të madhe shqiptare, nuk diti tëpasurohej si u pasuruan shumë të tjerë, por këndoi kudo, në çdo kohë e nëvendet e botës vetëm për të mirën e tjerëve. E kishim obligim të lutemi poredhe ta ndihmojmë financiarisht njeriun që i fali shumë atdheut. Këtë kujdes endoshta edhe shumë më të madh duhet ta mbajnë mbi supe dy shtetet tona sepseAgimi ynë nuk është vetëm i Kosovës, nuk është vetëm i Shqipërisë por është itë gjithëve ku bukës i thuhet bukë e ujit uj.Ky është veteran lufte, veteran kënge,veteran i arsimit,veteran i vargjeve, veteran i humanizmit...Asnjëren nga këtomerita akoma shtetet tona nuk ia njoften zyrtarisht, por ia njeh populli i cilinuk e harron dhe se ky popull ka zemër të madhe.Agim Gashi sot ua ka nevojen tëgjithëve mu sikurse ne të gjithë që kemi nevoj për këngët e tij, për vargjetdhe shkrimet tija.
Urojmë nga zemra që rapsodi dhe poeti ynë Agim Gashitë na forcohet sa më parë, të ketë jetë të lumtur me mëlqinë e re, të na dhuronakoma këngë e vargje të dhimbjes shqiptare, e pse jo të na vizitoj një ditëedhe në Amerikn e shqiptarëve të cilët asnjëherë nuk e ndërprenë ndihmen përatdheun e asnjëherë se ndan mendjen e zemrën nga atdheu.
Rroftë rapsodi ynë Agim Gashi!
Jetë të lumtur fisniku ikombit!

NEW JERSEY
17.04.13


Nga e majta lart: Sadri Kortoqi, Ilir Bytyçi, Gëzim Nika, Sejdi Bytyçi, Gjok Deçkaj, Sabit Bytyçi, Sherif Neza, Astrit e Ardian Vatoci. Nga e majta poshte: Anton Raja, Elmi Berisha, Hajdar Bajraktari, Musli Qela, Rasim Hasanaj dhe Rrustem Geci
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi