Agim Gashi:Zoti dy here e krijoi njeriun - Agim Gashi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Agim Gashi:Zoti dy here e krijoi njeriun - Agim Gashi

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Feb 22, 2013 5:31 pm

Zoti dy here e krijoi njeriun - Agim Gashi


Agim Gashi
Agim Gashi

Thuhet se, kur e paska krijuar Zoti njeriun e parë para të parëve, e paska krijuar me një trup, ngjitur shpinë për shpine, femren dhe mashkullin.Sa tmerrshëm i vinte njeriut të jetonte në një gjendje të tillë. Edhe poqëse dashuroheshin, asnjëherë dhe asgjëkundi smund ta shijonin knaqësinë e një puthjeje se lene më të mendohet për knaqësi tjera që dhuron dashuria.
Kah shkonin e ecnin, duhej që njëritjetrin ta ndihmonin e ta banin mbi shpinë. Poqëse smuhej njëri, atëherë njëri partner detyrohej ta bante tjetrin.
Më së keqi isht kur vdiste njëri nga partnerët. O Zot i Madh, duhej që të vdekur ta mbante partnerin derisa jetonte. Për këtë njeriu dysh me një trup iu ankua Zotit:
-I dashur Zoti ynë, Ju falenderojmë që na keni fal, por jeta e tillë me një trup a mos është gabim?
Zoti i Madhrishëm nuk foli fare por u mendua pak dhe mori vendimin e duhur. Ndau njeriun nga gjendja e tillë dyshe, por për ta denuar për kundershtimin e tij, (Ishte kundershtimi i parë njerzor), njërën gjysmë e gjuajti në Afrikë e tjetren në Amerikë.
Që nga ajo kohë e lashtë e deri sot, thonë se njëra gjysmë e atij trupi kerkon gjysmen tjetër që i përket. Kur gjenden, o sa rrallë gjenden, atëherë jeta e atyre dy gjysmave që bëjnë një çift ideal, do të jetë e mbushur plot dashuri, lumturi, mirësi dhe plot normalitet njerzor.
Por një gjë i duel pengesë njeriut të takohet me gjysmen që i përket: largësia e madhe që është e krijuar nga Afrika në Amerikë.
Njerzit u munduan ta gjejenë gjysmen e tyre, por sa e sa shumë u takuan gabimisht me gjysma që si përkiste gjysmës tjeter. Kjo ishte arsyeja së cilës kësaj bote i sillnin aq shumë urrejtje, aq shumë ndarje e aq shumë tradhëti...!
Gjysma e huaj kurr nuk bëhet e ytja!

21.02.13
Düren
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi