Detaje të reja lidhur me vrasjet politike në Kosovë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Detaje të reja lidhur me vrasjet politike në Kosovë

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Dec 23, 2012 8:50 pm

Detaje të reja lidhur me vrasjet politike në KosovëIshin në luftë me shqiptarë, e jo me Serbinë


Ahmet Krasniqi u vra, sepse ai e donte bashkimin e ushtarëve për luftë kundër armikut të përbashkët. Kjo u pengoi të dy krahëve dhe u vra.Kanë kaluar shumë vite nga koha e asaj veprimtarie të guximshme për çlirimin e Kosovës. Kur kalojnë vite e vite, kujtesa e atyre ngjarjeve vjen duke u zbehur. Por, koha na ka mësuar se është mirë të shkruhen dhe te regjistrohen kujtimet kur kemi mundësi. Rugovasit e mi, historinë dhe ngjarjet e luftërave të ndryshe i kanë përcjellur edhe me lahutë, ku më së shumti kanë pësuar vetë ata. Serbo-sllavët gjithmonë kanë paguar vrasës që të vriten lahutarët, që të mos përcillet historia jonë brez pas brezi. Por kohët ndryshuan me një shpejtësi të çuditshme. Tani, në vend te lahutarëve janë lapsat, fletoret, massmedia elektronike, që na e bëjnë të mundur të kuptojmë të vërtetën se nëse e vrasin atdhetarin, kujtimet dhe shkrimet mbesin. Këto vrasje u përsëriten edhe në kohën e fundit të luftës së fundit. Vrasje që vinin jo vetëm nga nëntoka serbo/sllave, por edhe nga ata shqipfolës qe kishin një indologji të njëjtë vrastare me kuçkat e Beogradit, Moskës apo stalinizmit shqiptar.
Qëllimi i tyre ishte që t’i zhdukin burrat e kombit, atdhetarët, dijetarët dhe luftëtarët. Ketë vepër makabre e bënë sllavo/komunistët serbë, në bashkëveprim me sllavo/ komunistët shqiptarë, sepse ideologjia ishte e njëjtë, sepse i bashkonte çdo gjë që kishte prapavijë antidemokratike dhe antishqiptare.
(Tekstin e plotë mund ta lexoni gjatë ditëve festive të hënën, të martën dhe të mërkurën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)

Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi