Ejup Krasniqi:Agim Gashi- te Rapsodit nje pershendetje per miremengjesi

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Ejup Krasniqi:Agim Gashi- te Rapsodit nje pershendetje per miremengjesi

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Aug 14, 2012 4:25 pmEjup Krasniqi:Agim Gashi- te Rapsodit nje pershendetje per miremengjesi

Nuk rrezohet lisi pa e pre
se ka rrenjet thell ne dhe
Agim Gashi Ky Rapsodi
thell ne dhe rrenjet i Mbolli

Nuk ka laps qe munde te shkruaj
nuk ka leter te duroj
por zeri yt nje ze bilbili
ter Shqiptarin e perrthekoj

Djal Arberije me dy zemra
ne Agim ja thot kenges
ja thot kenges me dashuri
sa me gezim therret Arberi

Thrret Arberija me za te lenguem
djemt e mi kah me shkuen
morren rrugen e Mergimit
Miqe e shok te Agimit

Do te vim nje dite Arberi
Kem met marr ne ty ne gji
por nje bese ta kemi dhan
met korit kurr moj Nane

Se jetojm rrugeve te evropes
nga nje skaj ne skajin tjeter
por me zemer tek atdheu
siq jetoi dhe Skenderbeu

Agim Gashi ky Rapsodi
me sharki nji kang mem knue
per Arberi me ja lshue zanin
ashtu siq din ti me Vajtue

Se arberija po lengon
plag e lot e po rrenkon
e coptume e sakatume
por me zemer e bashkume

Ah moj jete e katandisur
pse na ndave nga Arberija
pse sna ndale nga rrugtimi
sa na dermoj zemrat mergimi

E ti je i fort, Agim heu burr
se ke ne zemer njat flamur
njat flamurin e Skenderbeut
e dashurine e Atdheut


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi