Koment i Seferina Serani Selenicës te "Këngë për Ali Podrimjen"!

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Koment i Seferina Serani Selenicës te "Këngë për Ali Podrimjen"!

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Jul 29, 2012 12:19 pmKoment i Seferina Serani Selenicës te "Këngë për Ali Podrimjen"!

Toka e kosoves pranoi me dhimbje birin e saj fisnik...! Burri i beses shqiptare dhe Poeti me ndergjegje te thelle Kombetare vuri KUSHTRIMIN pararendes per liri te dheut arberor nga cizmja e ozurpuesit.... Lavdi vargut te tij... "Unë biri yt, Kosovë, t'i njoh dëshirat e heshtura,
t'i njoh ëndrrat, erërat e fjetura me shekuj,
t'i njoh vuajtjet, gëzimet, vdekjet,
t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tua të kallura;
ta di gjakun që të vlon në gji,
dallgën kur të rrahë netëve të pagjumta,
e të shpërthejë do si vullkan,
më mirë se kushdo tjetër të njoh, Kosovë,
Unë, biri yt. VARGJE QE U SKALITEN MBI "GURE TE THEPISUR" NE NJE KOHE TE RREZIKSHME PER TE, ...DHE QE NDEZEN NDERGJEGJEN E NJE POPULLI TE TERE, PER LIRI...!!! HALLALL QUMESHTI DHE GJIRI I TOKES QE E MBAN SOT E TUTJE PRANE. TE FALEMINDERIT POET, UDHE TE MBARE ALI PODRIMJA
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi