Agim Gashi - RUR Rio

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Agim Gashi - RUR Rio

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Mar 12, 2012 11:54 am


Agim Gashi - RUR Rio

visitei levantei-me cedo neste domingo
com dor que eu estou preparado,
...

Eu peguei a estrada para a região do Ruhr do Parque do Rio
tornou-se grande com a visita.
Com uma bengala para caminhar
lentamente como ego parecia rolar,
Quando eu vi a água infiel mais rápido ele chutou valrisë.
ó Venha, venha, ou pm amigo bem,
eu achei que a doença se apossar de,
você sabe que muito mais difícil Mas,
por favor n'kokë mente.
Alguns pássaros me trouxe notícias
que você coloca ainda no hospital,
cuspir pólen doença de negros
Com muitas dores como uma montanha.
Enviei as aves a serem visitados
a cada dia para cada noite,
o rio não era a fonte que eu vou
Coração chama ardente.
Tudo o que você tomar
vergonha sofrimento demais
para ter agravado, pátria feridas
em estatura têm
O que aconteceu com nenhum com o médico.
RUR-O querido amigo da solidão
E eu a você, eu pensei, não ter sha t'kanë
incomoda muito lixo Ou você tem caças.
Eles enviam meus pássaros que eu vi n 'minha janela,
Mas eu não poderia levar para cumprimentá-lo
o quanto meu coração queimar.
Quando eu vi que muitos shtrëngohesha n'shpirt
dor me assediar, -Como navegar vallëzofsha t'shpejti
em dor Apenas relaxe. , Duro pouco ou homem Arbëria
Quantos amigos estão rezando por você,
todos os amigos de seus amigos de infância
para a sua vida Peço a Deus.
Hoje à noite vai pedir os pombos da montanha
de anjos brancos provado, para orar por
* o menino a vida Tão logo o pé com o sine.
aquele momento em que ele vem para o hospital
Quantas pessoas têm de se alegrar,
tem os caminhos da montanha veio uma canção
cantada donzelas com eles.
Vá e vá agora n'kasollen antiga Tome Medicamentos ,
silenciar a dor,
que muito em breve cinco ou seis com vinho tinto
para comemorar o aniversário. risadas, eu era bom,
Mas as esperanças de muitos caíram por terra,
eu desejo hoje eu rasgado sua doença cardíaca.
RUR o-bye querida , espero vir a Pratt,
usando roupas com t'gjitha n'trup seu N'thellësi eu voltar.
eu tenho que forçar seu coração você tem mais amigo t'mirin,
suas palavras e seu ritmo é esperança para mim .
Luz Morra e voltou para a ferida na alma e nada mais,
jurei a minha mãe virá vivo, você não iria escrever a carta.
Meu filho está morto * 11:03:12 - Düren sobre o rio RUR


Përktheu Rakel Vanna


Agim Gashi - Lumin Rur e vizitova


U ngrita herët këtë të diel
Me mundim jam përgatit ,
Kam marrë rrugë për në Park të Rurit
Lumit të madh me i bë vizitë.

Me një bastun ecja ngadalë
Më dukej vetja si me u rrokullisë,
Kur më pa ky ujë i përdalë
Nisi shpejtë ai me valrisë.

-O eja, eja or miku pm i mirë,
Morra vesh që sëmundja të ka rrokë,
E di që e ke shumë vështirë
Por të lutem mendjen n´kokë.

Disa zogj ma sollën lajmin
Që je shtri sërish në spital,
Sëmundja e zezë pështynë pjalmin
Me shumë derte sa një mal.

I dërgova zogjtë me të vizitua
Për çdo ditë e për çdo natë,
Mos të isha lumë e të isha krua
Zemra do t´më digjej flake.

Çdo gjë ke marr me shumë siklet
Vuajtjet tejet shumë të kanë rëndu,
Plagët e atdheut në shtat kanë mbet
Askush s’mundet me i mjeku.

-O Rur i dashur miku i vetmisë
Edhe unë ty të kam mendua,
Mos t´kanë sha e të kanë bezdisë
Apo bërllok shumë në ty kanë gjua.

Ata zogj që mi dërgoje
I kam pa n´dritaren time,
Por s’mundesha të fala ty të qojë
Sa shumë digjej zemra ime.

Kur më pa se shumë shtrëngohesha
Dhimbjet n´shpirt po më mundojnë,
-Sa me t´shpejti në dallgë vallëzofsha
Vetëm dhembjet të të pushojnë.

-Duro pak or burrë i Arbërisë
Sa shumë miq për ty po luten,
Të gjithë miqtë e shokët e fëmijërisë
Për jetën tënde Hyjit po i luten.

Sonte do i lus pëllumbat e malit
Engjëjve të bardhe me u tregua,
Që të luten për jetën e djalit *
Sa më shpejt në këmbë me u qua.

Atë çast kur del ti nga spitali
Sa shumë njerëz kanë me u gëzua,
Kanë me erdh shtigjeve të malit
Një këngë t´bukur me ta këndua.Ik e shko tash n´kasollen e lashtë
Merr ilaçet, pusho dhimbjen,
Se shumë shpejt vijmë pesë a gjashtë
Me verë të kuqe ta festojmë ditëlindjen.

Qesha pak, më vinte mire,
Porse shpresat shumë janë thye,
Ah sa kam sot unë dëshirë
Zemrën sëmundjes me ia shqye.

-Lamtumirë o Rur i dashur,
Po shpresoj prat të të vi,
Me t´gjitha rrobat veshur n´trup
N´thellësi tënden kam me hy.

Kam me ndej në zemrën tënde
Se të kam më t´mirin mik,
Fjalët tua dhe mundi yt
Për mua janë shpresë e dritë.

Morra rrugën dhe u ktheva
Me plagë në shpirt dhe asgjë tjetër,
Me nënën time u betova
Do vij gjallë , e s’do ju shkruaj letër.

Djali im i vrarë*

11.03.12-
Düren në brigjet e lumit Rur
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi