Agim Gashi: Se pudéssemos

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Agim Gashi: Se pudéssemos

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Mar 11, 2012 1:13 pmAgim Gashi: Se pudéssemos

My Dear
Minha esperança
Meu sonho
Você tecer este poema
Desde que eu nunca vi ste
Eu nunca toque que STE
Ste eu nunca provei
Então, parece-me
Mas eu te amo
Muitos

Se eu pudesse
Se tornaria o Sol
Com o calor a cada dia
Mesmo o meu calor sempre estar com você
Mesmo quando chove
Mesmo quando os golpes murrlani
Mesmo quando faz frio
Eu estou lá
O teu sol

Se eu pudesse
Lua vai se tornar
E quando cai errsira
Mesmo quando a aurora se abre
Eu sei que você está se movendo em direção
Eu vou estar colado à Você
Para acompanhar
Vai entrar nas igrejas livres dentro de Você
Até obedecendo
Eu costumava trazer um sono reparador
E sonhos, sem se preocupar

Foram posso
Irá tornar-se uma brisa
Para ir com você
Mesmo no final do mundo
Não é para sempre lodhesha
Quando vai ver o piklluar
Eu vou beijar ledhetajoa

Se eu pudesse
Eu me tornaria um pássaro
Para chegar todas as manhãs
Sob a tua janela
Você acorda com
Com a canção mais bonita
Seu amor
Ele vai ficar
Enquanto você vai investigar o
Para alimentar-se
Com a fração de amor
Então eu me tornaria uma música
Uma vez que sendo o piklluar
Mesmo quando você está feliz
Posso estar em seus ouvidos

Se eu pudesse
Se tornaria lágrimas nos seus olhos
Vocês, mulheres, muitas vezes chorar
E muitas vezes eu monte o seu
Para rolar as páginas para molhar
Para remover qualquer preocupação de sua vida

Se eu pudesse
Vou me tornar seu sono
Cada noite em seu quarto hy
Para dormir com você
E todos os sonhos que você compartilhou
Eu mesmo tu

Se eu pudesse
Se tornará ainda pensava
Vá em sua cabeça
Como saber
Você que existir

Mas vão são todas as coisas
Toda a minha vida vai em vão
Não é para podem tornar-se
Sol com seu calor
Como as estrelas perto da Lua
O vento é inútil e seu barril
O pássaro é inútil krahathyer
A música é inútil quando não há som
Vain são as lágrimas secaram
Sonhos vãos, sem realidade
Os pensamentos vãos de inatingível
Mas sempre sei
Ninguém neste mundo
Você não pode empurrar-me para esquecer
Eu sempre vou te amar
Que este amor é mais forte do que todos
Mais forte do que eu
Bem, se eu pudesse ...Përktheu:Rakel Vianna BrazilAGIM GASHI:SIKUR TE MUNDJA

E dashur ime
Shpresa ime
Endërra ime
Këtë poezi ta thurri Ty
Që stë kam parë kurrë
Që stë kam prekë kurrë
Stë kam shijuar asnjëherë
Kështu më duket mua
Por të dua shumë
Shumë

E sikur të mundja
Do të bëhesha Diell
Me të ngrohë çdo ditë
Edhe ngrohtësia ime të jetë gjithmonë me Ty
Edhe kur bie shi
Edhe kur të fryen murrlani
Edhe kur të merr acari
Unë jem aty
Dielli Yt

Sikur të mundja
Do të bëhesha Hënë
Dhe kur të bie errsira
Edhe kur të çel agimi
Unë do ta dija kah je duke shkuar
Do të isha i ngjitur në Ty
Për të të shoqëruar
Do të kasha hyrë i lire brenda në Ty
Derisa të bindesh
Se unë të sjelli gjumë të rehatshëm
Dhe ëndërra pa brenga

Sikur do të mundja
Do të bëhësha erë
Për të shkuar me Ty
Edhe në fundin e botës
Sdo të lodhesha kurrë
Kur do të të shihja të piklluar
Do të të ledhetajoa me puthje

Sikur të mundja
Do të bëhesha zog
Për të ardhë çdo mëngjes
Nën dritaren tënde
Me të zgjuar Ty
Me këngën më të bukur
Të dashurisë sate
Aty do të qendroja
Derisa ti do më hetoje
Për të më ushqyer
Me thërmijat e dashurisë
Pastaj do të bëhesha muzikë
Që kur të jesh e piklluar
Edhe kur të jesh e gëzuar
Unë të jem në veshët e tu

Sikur të mundja
Do të bëhesha lot në syrin tend
Ju grate qani shpesh
E unë shpesh loti yt
Të rrokullisem faqeve tua të njoma
Për të ta larguar çdo brengë të jetës sate

Sikur të mundja
Do të bëhesha edhe gjumi yt
Çdo natë të hy në dhomën tënde
Të fleja me Ty
E të gjitha ëndërrat ti ndanim
Unë edhe Ti

E sikur të mundja
Do të bëhesha edhe mendim
Do të hyja në koken tënde
Sa me të treguar
Se për Ty egzistoj

Por të kota janë çdo gjë
Të gjitha kot i shkojnë jetës sime
Sdo të mund të bëhem
Diell me ngrohtësinë e tij
As Hënë me yje pranë
E kotë është era dhe fuçia e saj
I kotë është zogu krahathyer
E kotë është muzika kur ska zë
Të kota janë lotët kur janë tharë
Të kota ëndërrat pa realitet
Të kota mendimet e paarritshme
Por dije gjithmonë
Askush në këtë botë
Nuk mund të më shtyjë të të harroj
Gjithmonë do të dashuroj
Se kjo dashuri është më e fortë se të gjithë
Më e fortë se unë
Eh sikur të mundja...29 shkurt 2012
Spitali i Bierkesdorfit


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi