Musa Jupolli:Letër Agim Gashi-it

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Musa Jupolli:Letër Agim Gashi-it

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Mar 10, 2012 5:44 pm


Musa Jupolli:Letër Agim Gashi-it

Agim Gashi: Rrobat më të mira veshi n' prani t' librit. Krenarinë ndjeje para vargjeve që t' kushtohen nga ne poetët: Mentor Thaqi,Sabit Rrustemi, Milazim Kajtazi,n' filozofinë time e t' Prend Buzhales, e shumë e shumë poetëve tjerë.
Qetësia nuk ekziston, ajo është e pranishme vetëm n' lexim t' librit
dhe nuk quhet prap qetësi, se libri flet vetë.
Hecjen tonë nuk e kuptojnë, se nuk është edhe e lehtë.Rrjedhën e lumit e dimë dhe e dimë se kërkon derdhje n' Det e Oqean!
E tashmja është gjithëherë e kaluara.
E kaluarja në kujtesën tonë është e tashmja, përndryshe ajo nuk ekziston.
Drita e Diellit është fillimi i një ore që nuk matet dhe përcaktohet.
N' ligjen e natyrës :
Ora nuk lexohet
Ora n' dihet n' shpirt
Ora nuk matet
Ora përjetohet
Ora nuk përcakton
Ora përcaktohet
Mos e shikoni orën
Se ajo u mashtron
Agim Gashi,

Thirrjet e poetëve, t' miqëve , t' adhuruesve tu, nuk janë matje e kohës, nuk janë e tashmja që mbetet e kaluar, janë e ardhmja ku do na e këndosh këngën SHQIPËRI!

Shqipëri

Shqipëri moj,
kush të rëndoi ?

Shqipëri moj,
kush të hodhi në këtë huti ?

Shqipëri moj,
kush të rrëzoi e t'u mbulua me lotë fytyra?

Mos qaj Shqipëri,
mblidhe veten moj bijë.

Mos qaj oj e bukura Shqipëri
shiko vashat që po qëndisin
qëndisin shenjën e bashkimit
për në rrugën e kthimit.

Tiranë, 1999 – Shtator

Ja si me shkrove:
-Tu rritë ndera burri i Llapit. Qofsh faqebardhë se gjysmen e kancerit ma hoqe. Qofsh i bekuar nga Zoti i dashur miku i shtrenjët Musa Jupolli !

Ja ç'farë më the:
Unë i dashur Musa të dashur e kam vetëm Shqipërinë dhe mirë e ke thënë. Nëse kam fat do të shkojmë e do të shifemi atje patjeter. Mbrëmje të lezetshme miku im !

*
Agim Gashi , takimin e kemi n' SHQIPËRI , aty ku edhe zëri merr ngjyrë tjetër dhe do na e këndosh këngën SHQIPËRI , qe ne poetet do ta shkruajmë!

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi