Me grykë pushke këndon Kosova në Wikipedia

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

Me grykë pushke këndon Kosova në Wikipedia

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Feb 25, 2012 8:43 pmMe grykë pushke këndon Kosova në Wikipedia


"Me grykë pushke këndon Kosova" libër me Autor Agim Gashi. Libri është përmbledhja e parë e autorit me poezi-këngë, vërehet niveli i lartë artistik i realizimit, zgjedhja e temave ku mbisdundon malli për atëdhe, për Kosovën e dashur, së cilës autori i këndon me zërin e grykës së pushkës. Kjo, edhe ishte mënyra e jetës shqiptare mbi njeqindvjeçare për të ushqyer rezistencën kombëtare ndaj politikës përbindëshe okupuese, deri në pavarësinë e Kosovës. Me forcën e artit të këngës dhe butësisë së vargjeve, ai ia arrinë të ngrisë deri në majat e piramidës së heroizmit shqiptar, heronjët e rënë të luftës së fundit në Kosovë nga Adem Jashari, Sali Çeku, Agim Ramadani, Fehmi e Xhevë Lladrovci, Arsim Rexhepi e deri te dëshmorët e Feronikelit, pa harruar se gjithë këta ishin vazhdimësia historike shqiptare e luftëtarëve paraardhës, siç ishin Kamer Loshi e Ahmet Delia, Shote e Azem Galica, Shaban Polluzha e Tahir Binaku, ku autori Gashi përmes urave poetike lidhë fatet e gjeneratave nëpër histori.

http://sq.wikipedia.org/wiki/Me_gryk%C3%AB_pushke_k%C3%ABndon_Kosova
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi